A KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója) valóban jó választás lehet egy kezdő vállalkozás számára. A KATA-val a járulékfizetés (biztosítási jogviszony) és az adózás (jövedelemadózás, nyereségadó) is egy füst alatt teljesíthető anélkül, hogy havonta kellene bevallást benyújtani (adóelőlegről, járulékokról).

A KATA alá történő bejelentkezés a kezdő vállalkozás elindításával egyidejűleg kérheti. Az egyéni vállalkozás esetében az ügyfélkapun keresztül, betéti társaság, közkereseti társaság a cégbírósági kérelemben.

Betét társaság esetén legalább 1 főt, az esetek többségében a személyesen közreműködő és ügyvezető beltagot be kell jelenteni a KATA szerinti adózásba. Egyéni vállalkozó esetén értelemszerűen az egyéni vállalkozót kell bejelenteni, ha ezt az egyszerűbb adózási formát választjuk.

A KATA adózás esetén a havi tételes adót minden hónapra, a következő hónap 12. napjáig automatikusan előírja az adóhatóság, mint fizetni valót, tehát azt külön bevallani nem szükséges.

Csak azt az időszakot kell havonta jelenteni a NAV felé, amikor táppénz, vagy szülést követő ellátás miatt a KATA fizetés, az egyéni vagy társas vállalkozó tevékenységének szünetelése miatt szünetel.

A KATA mértéke a főszabály szerinti: SZJA vagy társasági adó, valamint bérjellegű adó- és járulékfizetési terheknél kedvezőbb lehet.

A KATA tételes havi mértéke jelenleg (2019.) 25 ezer Ft, 50 ezer Ft vagy 75 ezer Ft lehet.

A vállalkozás elindítása előtt érdemes utána járni, hogy melyik tételes KATA adót kell vagy javasolt megfizetni. Érdemes szakembert megkérdezni melyiknek milyen előnyei és hátrányai lehetnek. Erről további cikkeket találhatsz a weboldalon és kérdést is tehetsz fel.

A hírekben sokszor hallani, hogy az ÁFA alanyi mentesség határa 2019. január 1-től 12 millió forintra emelkedik. Ezt gyakran összefüggésbe hozzák a KATA-s vállalkozásokkal is sokszor, bár igazából a két adónem egymástól teljesen független.