Egyéni vállalkozás szüneteltetése jogszabályi lehetőség, amely ennek a vállalkozási formának óriási előnye a társas vállalkozással szemben. De hogyan is működik a szünetelés? Lássuk a részleteket!
Az egyéni vállalkozás folyamatos gazdasági, üzleti tevékenységet végző magánszemély, aki ügyfélkapu útján kezdeményezi vállalkozói nyilvántartásba vételét. Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szabályozza működését, indítását, szüneteltetését és megszüntetését.
Egyéni vállalkozás szüneteltetése 2021-től 3 évre módosul!
Az egyéni vállalkozás elindításával megegyező módon a szüneteltetéshez (és megszüntetéshez) is ügyfélkapu regisztrációval kell rendelkeznünk és kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a kérelmet.
Az ügyfélkapu nyitását, felhasználói fiók megnyitását a kormányhivatalokban, kormányablakokban intézhetjük. Az ügyfélkapus azonosítóinkkal a magyarorszag.hu (ügyfélkapu) felülethez kapunk felhasználónév és jelszó segítségével hozzáférést.
Az ügyfélkapura belépve a webes ügysegéd elektronikus kormányablakon keresztül számtalan okmányirodai ügyet intézhetünk el. Itt található az egyéni vállalkozás indításához, szüneteltetéséhez, megszüntetéséhez szükséges elektronikus nyomtatvány is.
Az egyéni vállalkozás elindításával, szüneteltetésével és megszüntetésével kapcsolatos hatósági eljárás hatósági díj és illetékmentes!
Vállalkozás szüneteltetésének bejelentése, időtartama
Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb két évig szüneteltetheti, amennyiben 2021. június 30 előtt kéri a szüneteltetését.
2021. július 1-től viszont a szüneteltetés időtartama 2 évről 3 évre módosul az Evec. tv. módosítása következtében!
Az Evc.tv. 2021. július 1-től hatályos 18. § (1) bekezdése értelmében az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti. A szünetelés bejelentésére az e §-ban meghatározott eltérésekkel az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének bejelentésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
Fontos változás még, amely a 18. § (2) bekezdésébe kerül be. 2021. július 1-ét követően a szünetelés időpontját előre is meghatározhatjuk. „Amennyiben az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltetni kívánja, köteles azt a bejelentési vagy változásbejelentési űrlapon a nyilvántartást vezető szervnél bejelenteni, akár a tevékenység megkezdésének bejelentésével egyidejűleg, amely a szünetelés tényét és kezdő időpontját az egyéni vállalkozók nyilvántartásába bejegyzi. A szünetelés kezdő napja nem lehet korábbi a bejelentést követő napnál. A szünetelés kezdő napja a bejelentést követően nem módosítható. A nyilvántartást vezető szerv (NAV – a szerk.) a szünetelésről haladéktalanul, elektronikus úton értesíti a Központi Statisztikai Hivatalt, a székhely szerint illetékes területi gazdasági kamarát, valamint a Hatóságot.
A szünetelés kezdő napja a korábbi szabályok szerint mindig a bejelentést követő nap volt! 2021. július 1-től már előre meghatározott időpont is lehet a szünetelés kezdő időpontja!
A gyakorlati jog értelmezés még várat magára, de ha a törvény szövegéből indulunk ki a 2021. június 30-án (régi szabályok hatálya) bejelentett 2021. július 1-től indítandó szünetelés még 2 évig fog tartani így érdemes arra figyelni, hogy mikortól és milyen hatályos szöveg szerint kerül szünetelésbe a vállalkozásunk! 2021. július 1-től már 3 év időtartamra indítható a szüneteltetés majd, de ekkor leghamarabb 2021. július 2-től fogjuk tudni szüneteltetni a vállalkozásunkat, ami már pl. KATA adózás esetén hátrányt okozhat. Ebben az esetben a kata tételes adót teljes júliusra meg kell fizetnünk.
A szünetelés bejelentését követően, a szünetelés időtartama alatt egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhetünk!
Vállalkozás szüneteltetés utáni folytatása
Evc törvény 18. § (4) bekezdése szerint: Az egyéni vállalkozó szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységét a változásbejelentési űrlapon benyújtott, az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására vonatkozó, a nyilvántartást vezető szervnél megfelelő módon tett bejelentésével folytathatja. A bejelentésben nyilatkozni kell arról, hogy az egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására előírt feltételeknek továbbra is megfelel. A tevékenység folytatásának kezdő napja a bejelentést követő nap. A nyilvántartást vezető szerv a szünetelés záró napját bejegyzi az egyéni vállalkozók nyilvántartásába, és erről haladéktalanul, elektronikus úton értesíti a Központi Statisztikai Hivatalt, a székhely szerint illetékes területi gazdasági kamarát, valamint a Hatóságot.
Az egyéni vállalkozó tevékenység folytatása során a szünetelésig keletkezett és azt követően esedékessé váló fizetési kötelezettségeket a szünetelés ideje alatt is köteles vagyunk teljesíteni.
Az egyéni vállalkozó tevékenységének szünetelése alatt kizárólag székhelyváltozást lehet bejelentheni.
Egyéni vállalkozás szüneteltetését követő vállalkozási tevékenység folytatása
A szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységet a webes ügysegédben elérhető változás-bejelentési űrlapon benyújtott kérelemmel tudjuk a vállalkozói tevékenység folytatását kezdeményezni.
A bejelentésben nyilatkozni kell arról, hogy a tevékenység folytatására előírt feltételeknek továbbra is megfelelünk.
A tevékenység folytatásának kezdő napja a bejelentést követő nap!
Amennyiben kártya alakú igazolvánnyal rendelkezünk, akkor az egyéni vállalkozó tevékenység szüneteltetésének feltétele, hogy az egyéni vállalkozó igazolványunkat a hatóságnak személyesen vagy postai úton leadjuk.
Szünetelés ideje alatt bevallási kötelezettségek alól mentesül a vállalkozás. Ez alól kivétel, ha olyan bevallást kell benyújtani a szünetelés ideje alatt, amely korábbi vállalkozási tevékenységre vonatkozik. Pl. Szja, KATA, helyi iparűzési adó bevallás
KATA adózó vállalkozás szüneteltetése
KATA adózó egyéni vállalkozóként a webes ügysegéd használatával tudjuk a szünetelést bejelenteni a fentiekkel megegyező módon. Ebben nincs különbség. A szüneteltetést ugyanúgy legalább 1 hónap legfeljebb 2 év/3 év időtartamra lehet kérni.
A KATA adózók esetében a szünetelés ideje alatt is be kell nyújtani a szüneteltetést megelőző időszak vállalkozási tevékenységére vonatkozó bevallásokat. Pl. Szja, KATA, helyi iparűzési adó bevallás.
Fontos! 2020. június 30-ig a KATA adózó egyéni vállalkozó a szünetelés elején, az első teljes szünetelésben töltött hónapra ezen hónapot követő hónap 12. napjáig, bejelentést kellett, tegyen az adóhatóság felé a ‘T101E jelű nyomtatványon az egyéni vállalkozás szünetelésének tényéről. 2020. július 1-től ez már automatikussá vált. A NAV, mint nyilvántartó szerv, látja a szünetelés tényét. Amennyiben mégis vállalkozási tevékenységet végeznek a szünetelés ideje alatt, azokra a hónapokra is meg kell fizessék a tételes KATA adót a vállalkozói tevékenység szüneteltetése ellenére.
Szünetelés a helyi iparűzési adóban
Amennyiben kisadózóként a helyi adó törvény 39/B. § (3) bekezdése szerinti egyszerű (2,5 millió forint) adóalap meghatározás módszerét választottuk, lehetőségünk van kérni a szünetelés időtartama miatt kieső idővel a tételesen megállapított iparűzési adó csökkentését is település szerinti önkormányzati adóhatóságnál.
„39/B. § (3) Ha a kisadózó vállalkozás e minősége szerinti adókötelezettsége valamely településen az adóév egészében nem áll fenn, vagy a kisadózó vállalkozások tételes adójában az adófizetési kötelezettsége szünetel, akkor az adó önkormányzatonkénti alapja a 2,5 millió forintnak az adókötelezettség időtartama naptári napjai alapján arányosított része.”
Ilyen esetben a 39/B. § (6) bekezdése szerint adóévet követő év január 15-ig adóbevallást is benyújthat az évközben szüntelő vállalkozás.
Kiutalás tilalma a vállalkozás szünteletetése ideje alatt
Az Art. törvény 15. §-a a szünetelő egyéni vállalkozót mentesíti bizonyos adókötelezettségek teljesítése alól ugyanakkor a túlfizetési kiutalását is korlátozza és tiltja a szünetelés időtartama alatt.
„Art. 15. § [Az adóköteles tevékenység szünetelésének következménye]
(1) Az egyéni vállalkozó, az egyéni ügyvéd, a szolgáltató állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező természetes személy és a szabadalmi ügyvivő a tevékenységének szüneteltetése, a közjegyző a közjegyzői szolgálata szünetelésének időtartamához kötődő és ilyen minőségében keletkezett adókötelezettségek – kivéve az általános forgalmi adóval kapcsolatos kötelezettségek – teljesítése alól mentesül, ideértve a pénzforgalmi-számlafenntartási kötelezettséget is.
(2) Az egyéni vállalkozó, az egyéni ügyvéd, a szabadalmi ügyvivő, a szolgáltató állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező természetes személy tevékenysége szüneteltetésének, illetve a közjegyző közjegyzői szolgálata szünetelésének időtartamára vonatkozóan – ha törvény vagy törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabály másként nem rendelkezik – ilyen minőségében adó-visszaigénylést, adóvisszatérítést, költségvetési támogatásigénylést a szünetelés megszűnését követően sem kérhet, illetve a szünetelés időtartama alatt a túlfizetés visszatérítését nem kérheti. Egyéni vállalkozó esetén a szünetelés időtartama alatt az egyéni vállalkozók nyilvántartása szerinti szünetelés kezdő- és záróidőpontja közötti időszakot kell érteni.”