Öngondoskodás esetén elérhető adókedvezmény, adóvisszatérítés igényelhető, ha az Szja tv. szerint bizonyos megtakarítási formákat választunk. Ilyenek az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár (egészségpénztár, nyugdíjpénztár), nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítás szerződés javára történő befizetéseink utáni adókedvezmények.

A személyi jövedelemadó kedvezmények rendszerétől ez teljesen külön van és ezek esetén az adókedvezmény nem „adóelengedést” hanem inkább a befizetett adónk megtakarításba történő „visszatérítését”, visszaforgatását fogja jelenteni.

2024. évi friss várható változások az öngondoskodásban

A kormány által 2024. augusztusában belengetett a nyugdíjpénztári megtakarítások új lakáscélú felhasználásának részletei még nem ismertek számunkra, de érezhető, hogy komoly jogszabályváltozások állnak előttünk. Ez csak egy tipp a részünkről, de elképzelhető, hogy az (1.) önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak átjárhatósága fog nőni, ill. az egészség- és önsegélyezőpénztári rendszerbe fog a nyugdíjpénztári rendszer bekapcsolódni.

  • Az önsegélyező pénztárak esetén a lakáscélú felhasználás a mindenkori minimálbér 15%-áig most is elérhető már, de ezek csak egészségpénztári számlákhoz voltak kapcsolathatóak. Elképzelhető, hogy a jövőben a nyugdíjpénztárak is kiegészülnek (vagy összeolvadnak) az önsegélyező funkcióval.
  • Az is várható, hogy a jelenleg a minimálbér 15%-ban (havi 40.020 Ft) limitált törlesztési összeg meg fog emelkedni akár a minimálbér 60%-ára vagy 100%-ára, ami már komolyabb (15-20 millió Ft-os 20 éves futamidejű) hiteltörlesztők teljes havi törlesztésére is felhasználhatóvá válna.

A portfolio.hu most közölt egy friss elemzést a várható jogszabályváltozásokról és ezek lakáspiacra, hitelpiacra gyakorolt várható hatásairól. Érdemes cikkünk mellett ezt is elolvasni. 

Öngondoskodás esetén elérhető adókedvezmény rendszere

Az Szja tv. 44/A. – 44/C. §-aiban találjuk a személyi jövedelemadóban jelenleg elérhető adókedvezmények biztosító megtakarítási formákat. Ez egy három pilléres rendszer, amely három különböző öngondoskodás célú megtakarítás esetén biztosít adókedvezményt számunkra:

  1. önkéntes kölcsönös biztosító pénztár
    • egészségpénztári,
    • önsegélyező pénztári,
    • nyugdíjpénztári megtakarítások,
  2. nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
  3. nyugdíjbiztosító szerződés

Bármely fenti három öngondoskodási módot választhatjuk – külön-külön vagy egyszerre többet is -, az azokra teljesített befizetéseink után adókedvezményt, adóvisszatérítést kaphatunk. Fontos, hogy legyen annyi levont, befizetett személyi jövedelmadónk az év során, amely terhére az átutalást kérjük (rendelkezés az adóról), hiszen az általunk (munkáltatónk által utánuk) befizetetett személyi jövedelemadó a felső korlátja a rendelezésnek.

Milyen adó terhére vehető igénybe a kedvezmény?

A kedvezmény csak a magánszemély összevont adóalapjába tartozó jövedelmei után megfizetett adójából vehető igénybe:

  • munkabér esetén a bérből éves szinten levont személyi jövedelemadó (a kedvezmények figyelembevétele után fennmaradó és ténylegesen megfizetett adó),
  • bérjellegű adóköteles más jövedelmek (CSED, GYED, álláskeresési támogatás stb.)
  • egyéni vállalkozó esetén a „kivét” összege után fizetett személyi jövedelemadó (tehát a tb járulékalap után, ha tételes költségelszámoló egyéni vállalkozóként tevékenykedünk),
  • átalányadózó egyéni vállalkozó esetén az adóköteles jövedelem, mint személyi jövedelemadó alap után megfizetett adó terhére érvényesíthető.

Az adóvisszatérítés, adókedvezmény minden esetben az szja adóalapkedvezmények feletti valódi szja alap, tehát megfizetett személyi jövedelemadó terhére érvényesíthető.

Katás (kisadózó) egyéni vállalkozók ezt a kedvezményt a többi adóalapkedvezményhez hasonlóan nem tudják a tételes kata adó terhére igénybe venni!

Egészégpénztár, önsegélyező pénztár, nyugdíjpénztár befizetési utáni adókedvezmény

Egészségpénzári befizetések adókedvezménye

Az egészségpénztári számlára egy év alatt befizetetett összeg után 20 százalékos adóvisszatérítés jár a személyi jövedelemadóból. Ebbe beleszámít az az összeg is amit a munkáltató fizet be a részünkre cafeteria keretében. Az egészségpénztári befizetések után legfeljebb 150 000 forint igényelhető vissza.

Az egészségpénztári számlánkra beérkezett összegekből nem csak gyógyszertárban bizonyos gyógyszerek (OGYÉI jelzésűek igen, OÉTI általában nem), hanem magánorvosi ellátások is fizethetőek. Az önsegélyező szolgáltatás keretében akár lakáshitel törlesztőrészleteinket is csökkenthetjük vele a 180 napnál régebbi elérhető szabad egyenleg terhére.

Önsegélyező pénzári befizetések adókedvezménye

Lakáshitel törlesztésre havonta a minimálbér 15 százalékáig használhatjuk a 180 napon túli szabad egyenleget. Ez jelenleg 34 800 forint, ami egy évben 417 600 forintot jelent. Mivel ezt is befizetett egyenlegünkből kerül levonásra így kvázi ennek a 20 százaléka is visszajár adóvisszatérítés formájában, azaz 83 500 forint. A pénztártag a pénztár mintegy 6 százalékos működési költségét pluszban is befizetheti – hiszen az elviszi a 20 százalékos adóvisszatérítés harmadát – és arra is megkapja az adóvisszatérítést.

Az egészség- és önsegélyezőpénztári számlára visszakapott adóvisszatérítés szabadon elkölthető a jogszabály és az egészségpénztár szabályai szerint megengedett célokra: gyógyszer, gyógyászati segédeszközök vagy akár lakáshitel törlesztőrészlet. Az egészségpénztárak esetében minimum összeg befizetési kötelezettség nem szokott lenni, sőt akár negyedévente, félevente is fizethetünk be rá nagyobb összegeket, amikor a szükség úgy diktálja.

Nyugdíjpénzári befizetések adókedvezménye

Ugyanehhez az adókedvezményhez tartozik az egészségpénztári (EP), az egészség- és önsegélyező pénztári megtakarításokon kívül az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás (ÖNYP) is, ahol szintén a befizetett összeg után annak 20 százaléka, de legfeljebb évente 150 000 forint igényelhető vissza a személyi jövedelemadóból. Fontos tudni, viszont, hogy ez a három megtakarítási forma, lehetőség egy közös keretet képez.

Ha 24 hónapra le tudunk kötni valamilyen rendelkezésre álló összeget a pénztárnál lévő megtakarításunkból, akkor akár ezen lekötött összeg után további 10 százalék kedvezményt is kaphatunk.

Egészségpénztárak összehasonlítását itt találjátok. Mivel magában önsegélyező pénztár nem nagyon működik, így azzal kapcsolatos cikket is nehéz találni. Az egészségpénztárak egy része csak egészségpénztárként, másik része egészség- és önsegélyezőpénztárként működik, így rá kell kérdezni a kiválasztott szolgáltatónál, hogy pl. a lakáshitel törlesztés, az önsegélyező része is elérhető-e náluk.

Nyugdíjpénztárak (ÖNYP) összehasonlítását, részletesebb leírását itt találjátok. Illetve egy összehasonlító kalkulátor itt is található.

Az egészségpénztáraknak és nyugdíjpénztáraknak a jogszabály szerint ilyen megnevezéssel kell működniük (OTP, Prémium, MBH Gondoskodás stb.) és rendkívül szigorú előírásoknak kell megfelelniük, akárcsak a bankoknak.

Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) adókedvezménye

Ha a fentiek helyett, vagy azok mellett nyitunk egy nyugdíj-előtakarékossági számlát, az arra befizetett éves összeg után szintén 20 százalékos személyi jövedelemadó visszatérítés érhető el. Ennek a kedvezménynek a maximuma 100 000 forint. Ez a visszatérítés némiképp független az önkéntes pénztári befizetések után elérhető adóvisszatérítéstől.

Ha valaki 2020. január 1. előtt tölti be a jogszabályok alapján reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt akkor a 100 ezer forint helyett 130 ezer forint kedvezményt tud igénybevenni.

A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) egy olyan speciáli értékpapírszámla, aminek az évek során felgyűlt egyenlegéhez  csak a nyugdíj korhatár elérésekor fogunk tudni hozzájutni. A NYESZ számlánkra történt befizetéseink utáni járó személyi jövedelemadó visszatérítés a NYESZ számlánkra is fogjuk megkapni és ott tudjuk értékpapír vásárlásra felhasználni majd. A NYESZ esetén sincs havi rendszeres befizetési kötelezettségünk, akár egyösszegben egy évben egyszer is tudunk befizetni vagy ahogy épp pénzügyi helyzetünk lehetőséget ad.

NYES számlát jellemzően pénzügyi szolgáltatóknál, bankoknál tudjuk (K&H, OTP, MBH, Unicredit, ERSTE, CIB stb.) megnyitni. Egy bővebb cikket a NYESZ számláról itt találtok.

Nyugdíjbiztosítás adókedvezménye

A nyugdíjbiztosításba befizetett összegek után is jár 20 százalék adóvisszatérítés, de legfeljebb évi 130 000 forint a személyi jövedelemadóból. Ez is független az előző két adóvisszatérítés összegeitől részben (lásd a három pillér együttesen igénybe vehető visszatérítése).

A nyugdíjbiztosítás – ellentétben az önkéntes nyugdíjpénztárral  – csak a nyugdíjas kor elérésével használható fel. Az adóvisszatérítés a nyugdíjbiztosítási számlára érkezik. A nyugdíjbiztosítás esetén a vállalt rendszeres díjat folyamatosan és rendszeresen fizetni kell.

Öngondoskodás esetén elérhető adókedvezmények maximuma

A három pillér (önkéntes egészségpénztár, nyugdíjpénztár, önsegélyező pénztár), a nyugdíj-előtakarékosság számla és a nyugdíjbiztosítás esetén együttesen maximum összesen 280 000 forint adóvisszatérítés igényelhető a befizetett személyi jövedelemadónkból . Ezen belül érvényesek az egyes megtakarításoknál felsorolt maximális adóvisszatérítési értékhatárok külön-külön az alábbiak szerint:

  1. önkéntes kölcsönös biztosító pénztár – a befizetett összeg 20%-a + a tárgyévi 24 havi lekötés összegére 10% kedvezmény, maximum évi 150 000 Ft adókedvezmény, ami évi 750 000 Ft befizetés esetén érhető el (vagy pl. 600.000 Ft befizetés és ebből 300.000 Ft 24 havi lekötése esetén),
    • egészségpénztári,
    • önsegélyező pénztári,
    • nyugdíjpénztári megtakarítások,
  2. nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) esetén – a befizetett összeg 20%-a maximum évi 100 000 Ft adóvisszatérítés, ami évi 500 000 Ft befizetés esetén érhető el,
  3. nyugdíjbiztosítási szerződés esetén – a befizett összeg 20%-a maximum évi 130 000 Ft adóvisszatérítés járhat, ha évi 650 000 Ft-ot fizetünk be.

Mint látható a három öngondoskodás forma adókedvezménye összesen 360 000 Ft kedvezményre jogosítana, de a 280 000 Ft-os határt összesen határra is figyelni kell, ami alacsonyabb, több adókedvezmény esetén. Így mindösszesen a három pillérre 1 400 000 Ft befizetés esetén érhető el a maximális kedvezmény. Ennél többet is befizethetünk, de több adókedvezmény, adóvisszatérítést nem fogunk kapni, mint 280.000 Ft.

A kedvezmény 280.000 forintos maximumának eléréséhez a fentiek alapján arra is szükséges figyelni, hogy legalább ennyi tárgyévben megfizetett (munkáltató által levont) összevont adóalapba tartozó jövedelemadóval rendelkezzen a visszaigénylő.

forrás: https://privatbankar.hu/cikkek/szemelyes_penzugyek/megtakarit-maxolja-ki-az-adokedvezmenyekkel.html