Tudtad, hogy katás vállalkozó 2022. január 15-ig adhat be iparűzési adóbevallást? Milyen esetekben adhat be iparűzési adóbevallást a katás vállalkozó? A te könyvelőd figyel erre? Ha nem, keress minket!
Katás vállalkozás iparűzési adózási lehetőségei
A helyi adó törvény alapján 3 lehetőség közül választhat a katás vállalkozás iparűzési adózás szempontjából.
- normál (költségelszámolásos) iparűzési adózás, adóbevallás készítés tárgyévet követő május 31-ig 8 millió forint árbevétel felett költségelszámolás módszerével. (Katás vállalkozásnak nem éri meg ez az iparűzési adózási lehetőség.)
- az adóalapot az árbevétel 80%-ban is meghatározhatja a vállalkozás (20% költséghányad), amennyiben árbevétele a 8 millió forintot adóévben (időarányosan) nem éri el. Ebben az esetben is május 31-ig kell bevallást készíteni. Ez tulajdonképp 3,125 millió forint évi árbevétel alatt ajánlott.
- a 2,5 millió forint (önkormányzatonkénti) adóalap meghatározásával a tételes iparűzési adózás választása, amely a vállalkozás alakulását követő 45 napon belül, vagy adott adóévre február 15-ig választható. Ebben az esetben nem kell bevallást készíteni, ám a lentebbiek szerint január 15-ig két esetben van lehetősége a vállalkozásodnak adóbevallást benyújtani. (Jelen cikk erre hívja fel a figyelmet!)
Iparűzési adóbevallást adhat be a KATÁS vállalkozás
A helyi adó törvény szerint iparűzési adóbevallást adhat be a katás vállalkozó tárgyévet követő év január 15-ig minden évben, amennyiben a tételes iparűzési adózásra bejelentkezett (előzőekben említett 3. pont). Tehát 2021. adóévről 2022. január 15. napjáig (a határidő nem jogvesztő, később is pótolható), ha
- az adóévre fizetendő adó az adóévre ténylegesen megfizetett adóösszegnél azért kevesebb, mert a kisadózó vállalkozások tételes adójában az adófizetési kötelezettség – egy vagy több alkalommal – szünetelt, VAGY
- az önkormányzat rendelete alapján az adóévben adóalap-mentességre, adókedvezményre, a 40/A. § alapján az adó csökkentésére jogosult vagy és a fizetendő adót csökkenteni kívánod.
Iparűzési adóbevallás beadása KATA fizetés szünetelése miatt
Amennyiben 2021. évben a vállalkozásod a kisadózó vállalkozások tételes adójában (KATA) nem minden hónapra fizette meg a tételes adót (KATÁT) – figyelemmel a KATA/KIVA törvényben foglaltakra – annak az alábbi okai lehettek.
- az egyéni vállalkozás vállalkozási tevékenységedet szüneteltetted.
- táppénzben,
- baleseti táppénzben,
- csecsemőgondozási díjban (CSED),
- örökbefogadói díjban,
- gyermekgondozási díjban (GYED),
- gyermekgondozást segítő ellátásban (GYES),
- gyermeknevelési támogatásban (GYET) vagy gyermekek otthongondozási díjában,
- ápolási díjban részesültél,
- katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona voltál,
- fogvatartott voltál,
- a Tbj. szerinti kiegészítő tevékenységet folytatóként keresőképtelen voltál, kivéve ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végzetél és ezért mégis kénytelen voltál a tételes KATÁT arra a hónapra megfizetni.
Iparűzési adóbevallás beadása KATÁS adóalap-mentesség, adókedvezmény miatt
A helyi adó törvény 40/A. § szerint a székhely, illetőleg a székhely/telephely szerinti önkormányzathoz az adóévre fizetendő adóból, legfeljebb annak összegéig terjedően levonhatod:
- az ideiglenes jellegű tevékenység után az adóévben megfizetett adót (2021-től megszűnt).
- a ráfordításként, költségként az adóévben elszámolt, a belföldön és külföldön az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő használati díjnak (a továbbiakban együtt: útdíj) a 7,5%-a.
- Az önkormányzat rendelete határozhatja meg, hogy a vállalkozó az alapkutatás, alkalmazott kutatás vagy kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költsége 10%-ának megfelelő összeget.
Iparűzési adó bevallási kötelezettség szünetelés, megszüntetés esetén
Az egyéni vállalkozás megszüntetése vagy szüneteltetése esetén záró iparűzési adóbevallást kell beadni minden esetben a települési önkormányzat felé a tárgyévi iparűzési adó nyomtatványon. (2021-ben 21HIPA, 2022-ben a 22HIPAK nyomtatványon a NAV útján ügyfélkapuval)
Az Art. 52. §-a a soron kívüli adóbevallásokról az alábbiak szerint rendelkezik
(1) Soron kívüli bevallást kell benyújtani az adózónak valamennyi adójáról – kivéve a természetes személyt saját személyében terhelő azon adókat, amelyekről éves adóbevallást köteles benyújtani – a bevallással még le nem fedett időszakról, ha
a) a Számv. tv. VII. fejezete sajátos beszámoló készítési kötelezettséget ír elő,
b) az adózó a Tao tv. szerint a könyvviteli zárlat és a beszámoló alapján az adókülönbözetet megállapítja,
c) az adózó felszámolási eljárás, végelszámolási eljárás nélkül szűnik meg, cégbejegyzésre nem kötelezett jogi személy, egyéb szervezet végelszámolás nélküli megszűnése esetén a jogutód nélküli megszűnésről hoz döntést, vagy az adózó Tao tv. szerint a jogutód nélküli megszűnés szabályainak hatálya alá kerül,
d) az adóbeszedésre kötelezettnek e kötelezettsége megszűnt,
e) az Szja tv. szerint egyéni vállalkozónak minősülő természetes személy e tevékenységét megszünteti, a tevékenység folytatására való jogosultsága megszűnik, szünetel, valamint az ügyvéd, a szabadalmi ügyvivő tevékenységét, illetve a közjegyző közjegyzői szolgálatát szünetelteti, illetve ha az Szja tv. szerinti egyéni vállalkozónak minősülő természetes személy, az ügyvéd, a szabadalmi ügyvivő, a közjegyző tevékenységének szüneteltetése során a tevékenység folytatására való jogosultsága megszűnik (a továbbiakban együtt: soron kívüli bevallási kötelezettséget kiváltó esemény),
f) az adózó üzletvezetés helye belföld helyett külföldre változik és erre tekintettel a Tao tv. vagy más jogszabály szerint belföldi illetőségű adóalanyisága megszűnik,
g) az adózó az Európai Unió más tagállamában illetőséggel bíró gazdasági társasággal beolvadás útján, a társasági jog egyes változásairól szóló, 2017. június 14-i 2017/1132 európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján egyesül.
(2) A soron kívüli adóbevallást az éves elszámolású adókról – az általános forgalmi adó kivételével – az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetekben a Számv. tv.-ben a beszámoló készítésére előírt határidőn belül, az (1) bekezdés c)-g) pontjában meghatározott esetekben pedig a soron kívüli bevallási kötelezettséget kiváltó eseményt követő harminc napon belül kell benyújtani.
Kapcsolodó cikkek:
- Bevallási határidők KATÁSOKNAK 2021
- Mikor adhat be iparűzési adóbevallást a KATÁS vállalkozó?
- KATA bevallás 2021. (2020. évről)
- 40%-os KATA adó bevallása (2020. évi)
- Adatszolgáltatás 1 millió forintot elérő üzleti kapcsolatokról