Vállalkozás indítás gyakori kérdések, amelyek katás egyéni vagy társas vállalkozás indítás előtt állóknak nyújthat segítséget. Összeszedtük nektek a kérdéseket és a válaszokat is.
Gyakori kérdések – 1. kérdés:
„Milyen vállalkozási formát válasszak? Egyéni vállalkozás vagy betéti társaság a megfelelő számomra?”
1.válasz: A kérdés rendkívül összetett és mindenkinek magának kell mérlegelni, hogy rövid távon is könnyen kezelhető, megszüntetető vagy inkább hosszabb távú megoldásokban gondolkozik.
Az egyéni vállalkozás kezdő vállalkozásként egyszerűbb, könnyebben adminisztrálható, elindítható, szüneteltethető és megszüntethető. A Kata adózás a havi adó és járulékterheknél kedvezőbb és egyszerűbb adminisztrációt jelent (nincs havi járulékbevallás), ha leendő partnereinkkel való szerződésünk esetében a munkaviszonnyá történő átminősítés veszélye kizárható (partnerrel is érdemes lehet erről egyeztetni).
Amennyiben más különleges ok vagy hosszútávú elképzelések, esetleg tervezett pályázatok, beruházások miatt a betéti társaság formát választanánk mégis a katás adózás tekintetében hasonló adminisztrációs terhet jelent, mint egy katás egyéni vállalkozás. A betéti társaság két tagja után eseteg duplán jelentkező tételes adó, a vállalkozói számlák magasabb bankköltségei, a társasági szerződéshez nélkülözhetetlen ügyvédi költségek miatt viszont ez drágább megoldás lehet. Betéti társaság megszüntetése is összetettebb adminisztrációs feladatokat, többletköltségeket jelenthet, szünteltetésre pedig nincs mód.
Betéti társaság mellett szóló érv jelen esetben, ha mindkét fél a társaság keretein belül kíván valamilyen (akár több) tevékenységet is folytatni és nem kívánnak erre két egyéni vállalkozást létrehozni. A közösségi adóalany felé nyújtott szolgáltatás mind egyéni vállalkozónál, mind Bt. esetén havi áfa bevallási adatszolgáltatási kötelezettséget eredményez.
Javasoljuk a „Vállalkozási forma és adózás kiválasztása” cikk elolvasását.
Gyakori kérdések – 2. kérdés:
„Bankszámla nyitásra kötelezett-e az egyéni vállalkozó? Lakossági folyószámla megfelelő-e vagy vállalkozói számlát kell nyitnom?”
2. válasz: Alanyi adómentes természetes személy (ide tartozik az egyéni vállalkozó) pénzforgalmi számla (ua. mint vállalkozói számla) nyitására nem kötelezett. Lakossági folyószámlán is bonyolíthaja pénzügyeit. Viszont érdemes lehet külön bankszámlát nyitni (akár még egy lakossági számlát) abban az esetben hacsak házastársunknak nevén volt eddig „közös” bankszámlánk, vagy más jövedeleminkkel nem szeretnénk, hogy keveredjenek a vállalkozói bevételeink. Ma már online is van lehetőség jónéhány banknál számlát nyitni. Érdemes körülnézni.
Amennyiben nem lesz áfás (általános szabályok szerint), hanem alanyi mentességet választ, akkor egy normál lakossági folyószámla is elegendő. Alanyi áfa mentes egyéni vállalkozónak nem szükséges vállalkozói ún. pénzforgalmi számlát nyitnia, amelyek költségei általában magasabbak is, de ez bankonként eltérő. Mindezektől függetlenül dönthet úgy is, hogy vállalkozói, pénzforgalmi számlát nyit az alanyi áfa mentes egyéni vállalkozó.
ÁFA adózást általános szabályok szerint választó (nem alanyi mentes adózó) magánszemély és egyéni vállalkozó, tovább betéti társaságok, korlátolt felelősségű társaságok és más jogi személyek pénzforgalmi (vállalkozói) számla nyitásra kötelezettek.
Amennyiben egyszerűbb, ott is lehet nyitni másik bankszámlát, ahol már rendelkezünk egy lakossági számlával.
A számunkra megfelelő bankszámla kiválasztásában segítséget nyújt már számos bankköltség kalkulátor weboldal is:
https://bankmonitor.hu/bankszamla/
Gyakori kérdések – 3. kérdés:
„Milyen számlázó programot válasszak vállalkozásomhoz?”
3. válasz: A billingo.hu, szamlazz.hu, bizxpert.hu, billcity.hu stb. csak néhány a nagy online (felhőalapú) számlázó program közül. Az áfa szerinti adózásunk, tevékenységünk alapján a számlázó programok általában minden fajta áfa kulcs szerinti tevékenységi kört kiszolgálnak. Legyen szó akár közösségi adóalany felé teljesített szolgáltatásokról is, amely esetén pl. AAM (alanyi mentes) helyett ÁTHK (áfa területi hatályán kívüli) számlát kell kiállítanunk. A számlázz.hu oldalnál az ilyen speciális ügyletek az EU ill. EUK jelöléssel működnek. A legtöbb számlázó program fizetős kb. 10000 – 15000 Ft/év összegért már teljes értékű számlázónk lehet, de sok ingyenes számlázó is elérhető. A nav online számlázója is elérhető már, ami díjmentes. A számlázó programokról szóló írásunkat itt találjátok.
A számlázó programokat be kell jelenteni a NAV felé (még a navosat is) a számlázó program használatának megkezdését követő 30 napon belül. Ez azt jelenti, hogy regisztrálunk egy oldalon és utána a SZAMLAZO nevű Anyk-s nyomtatványon a nav felé bejelentjük az online számlázó program lefejlesztőjének adatait (cégnév, adószám, székhely stb.) és a használatba vétel napját.
Gyakori kérdések – 4. kérdés:
„Milyen kötelezettségek vannak vállalkozóként?
Milyen hatóságoknál kell bejelentkezni kezdő vállalkozások számára?”
4. válasz: Egyéni vállalkozás a webes ügysegéd nevű felületen indítható ügyfélkapu azonosítóink segítségével. Kamarai regisztráció is szükséges. Az önkormányzathoz most már a NAV küldi az adatokat egy ablakos rendszerben. KATA esetén viszont 3 millió éves árbevétel felett érdemes iparűzési adózásban is a tételes 2,5 millió bevétel szerinti adózásra bejelentkezni. Ehhez az e-önkormányzat felületen kell ügyfélkapuval egy bejelentkezés, változás bejelentő nyomtatványt megfelelően kitölteni. A katás egyéni vállalkozás indítás lépéseit itt gyűjtöttük össze.
Gyakori kérdések – 5. kérdés:
„Kell-e havonta jelenteni, ha katás vállalkozó partnerével a törvényi 1 millió forintos összeghatárt eléri?”
5. válasz: Az adatszolgáltatást évente egyszer kell a KATA bevallásban teljesíteni a tárgyévet követő február 25. napjáig. Számláinkra fel kell minden esetben tüntetni a „kisadózó” szöveget tetszőleges helyen pl. vállalkozó neve után vagy a számla felső margóján. A partner cég ebből fogja tudni, hogy ő is adatszolgáltatásra kötelezett lesz a tőlünk befogadott számlák alapján. Cikk az adatszolgáltatás teljesítéséről itt található.
2021-től fontos változás viszont, hogy ha egy partnered felé 3 millió forintot meghaladó összegben számlázol egy éven belül összesen, akkor belföldi kifizető esetén a kifizetődet, külföldi kifizető esetén pedig téged 40% adó fog terhelni. Ezt a 3 millió átlépését követően havonta kell bevallani és megfizetni. Külföldi kifizető esetén a 3 millió forint feletti összeg 71,42%-a lesz a 40% adó alapja. Erről bővebben itt találsz információt.
Gyakori kérdések – 6. kérdés:
„Mikor, milyen áfa kulcsot kell a számlán feltüntetni?”
6.válasz: Ha alanyi adómentességet választottunk áfában, akkor az áfa kulcsunk főszabály szerint alanyi adómentes lesz, azaz „AAM” rövidítés kerül a számla ÁFA kulcsa, mértéke rovatokba és ezt évi 12 millió forint árbevételig használhatjuk. Kivétel szabályok persze az alanyi adómentesek számára is vannak. A legtöbb hibát itt követik el a vállalkozók. Fontos még, hogy 12 milliót év közben kezdő vállalkozásnak a fennmaradó napok szerint arányosítani kell. A áfa alanyi mentes keretösszegét naptári napra vetített (1/366-od) időarányos része szerint kell megállapítani évközben kezdő vállalkozás esetén. (áfa és kata kalkulátor itt érhető el)
A legtöbb szolgáltatás és termékértékesítés 27%-os áfa kulcsú, de ezzel csak az éves 12 millió forintos árbevétel átlépése esetén kell számolni. Alanyi adómentesség választása esetén viszont nulla forint összegű áfát kell számláinkban „AAM” áfa kulcs/áfa tartalom megjelöléssel feltűntetni. Viszont vannak kivételek alanyi áfa adómentesség választása esetén is.
Tehát alanyi mentes áfa választás esetén a fenti összeghatárig alanyi adómentes (AAM) számlát kell kiállítani, ha nem tárgyi adómentes (TAM) és nem EU-s (EU) és nem EU-n kívüli (EUK) a számlázás. Áfa bevallásban azokra és csak azokra a hónapokra kell áfa bevallás benyújtani, amikor EU-s vagy EU-n kívüli számlázás lesz az áfa törvény teljesítés időpontjára vonatkozó szabályai szerint. Ez csak adatszolgáltatást jelent, amelyet az áfa bevallás (2065A bevallás) 03 lapjának megfelelő sorában kell feltüntetni és egyeznie kell a 20A60 adatszolgáltatás tételes (partnerenkénti) adatainak összegével.
Áfa bevallásban csak a közösségi igénybe vett szolgáltatások nettó értékére számított áfát kell bevallani és megfizetni alanyi áfa mentes vállalkozónak. Ilyenek pl. google, facebook hirdetések díja stb. Speciális áfa fizetési esetek vannak még pl. alanyi mentes tárgyi eszközét értékesíti stb. amik áfa bevallási, és fizetési kötelezettséget teremtenek, de ezek ritka esetek. Adótanácsadó szakemberként is csak bizonyos indokolt esetben javaslom tárgyi eszközök alanyi adómentesként történő beszerzését, amelyek későbbi értékesítése ilyen fizetési kötelezettséget eredményez.
Gyakori kérdések – 7. kérdés:
„Milyen esetben kell közösségi adószámot kérni vagy kiváltani?”
7. válasz: Minden esetben kérni kell közösségi adószámot szolgáltatások nyújtása és igénybevétele esetén, ha az nem magyarországi partnerek felé fog irányulni. Akkor is, ha külföldi magánszemély, vagy adószámmal nem rendelkező adóalany veszi igénybe szolgáltatásunkat. Ez utóbbi esetekben alanyi mentes számlát kell kiállítani. A közösségi adószám bejelentése a webes ügysegéden az áfa nyilatkozat résznél található. A közösségi adószám csak egy bejelentést jelent.
Ugyanez igaz termékek EU-s avgy közösségen kívüli értékesítése esetén. Amennyiben terméket vásárolni kívánunk az Európai Unió más területéről, akkor 10000 euró éves összegig nem kötelező közösségi adószámot kérnünk.
Gyakori kérdések – 8. kérdés:
Ki a „kisadózó”? Minden számlán fel kell tüntetni a „kisadózó” szöveget?
8. válasz: A KATA adózást választó egyéni vállalkozó vagy betéti társaság „Kisadózó”. A kisadózó szöveget a katát választóknak kell feltüntetni számláikon. Az áfához semmi köze a kisadózásnak. A kisadózó is választhat áfában általános szabályokat, speciális áfa szabályokat vagy alanyi mentességet. A kisadózó szöveget javaslom a vállalkozás neve után így: „kisadózó” feltüntetni. Minden számlára javasolt így feltüntetni, tekintve, hogy bár külföldi vállalkozás számára – főleg magyarul – sok jelentéssel nem bír, de a KATA bevallásban a külföldi partnereket is fel kell majd tüntetni adószám nélkül, ha tőlük származó árbevételünk az 1 millió forintot az adóéven belül meghaladja. Továbbá a jogszabály nem tesz különbséget, hogy belföldi vagy külföldi felé kiállított számlán kell feltűntetni a „kisadózó” szöveget. Csak annyit mond, hogy minden számlán feltüntei a kisadózó.
Gyakori kérdések – 9. kérdés:
Mikor választható a 75 ezer forint tételes adó? Mikor lehet váltani az 50.000 és 75.000 Ft tételes KATA adó között?
9. válasz: Az egyéni vállalkozás indításakor a webes ügysegédben is választható a magasabb 75 ezer forintos tételes adózás, illetve bármelyik hónapban, a hónap utolsó napjáig (napján tett nyilatkozattal) a tételes adózás mértéke módosítható 50 ezer forintról 75 ezer forintra és vissza. Továbbá pl. ha 36 órát elérő munkaviszonyt létesít valamelyik hónapban a kata 25 ezer forintra csökken a következő hónaptól, de ez sem automatikus, hanem kérni kell. Már működő egyéni vállalkozók a 20T101E nyomtatványon tudják a tételes kata fizetés mértékét módosítani, bejelenteni hogy főállású, vagy heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vállalkozók, vagy a tételes adófizetési kötelezettségük 30 napot elérően, meghaladóan szünetel valamilyen okból kifolyólag pl. táppénz, csed, gyed, gyes folyósítása miatt és nem végeznek ténylegesen vállalkozói tevékenységet. A kata szerinti adózásból kilépés és áttérés az szja szerinti adózásra is ezen a nyomtatványon jelenthető be.
Betéti társaságok a tagjaikra nézve ugyanezeket a változásokat a 20T201T nyomtatványon tudják bejelenteni. A betéti társaság katázásának feltétele, hogy mindig legalább egy tag be legyen jelentve kisadózóként. A kata szerinti adózásból kilépés és áttérés a társasági adó, kisvállalati adó szerinti adózásra is ezen a nyomtatványon jelenthető be.
Gyakori kérdések – 10. kérdés:
A híradásokban hallható mentesülés a tételes KATA adó megfizetése alól az minden katás vállalkozóra vonatkozik?
10. válasz: A hírekben hallható kata mentesülés egy viszonylag szűk vállalkozói csoportnak szól a jelenleg eddig kihirdetett kormányrendeletek értelmében. A TEÁOR (gazdasági társaságok) és TESZOR (egyéni vállalkozók) eltelt 6 hónap árbevételének legalább 30%-át elérő tényleges végzett főtevékenysége alapján lehetnek jogosultak a kata fizetés alól mentesülésre 2020. március, április, május, június hónapokra. Feltétel még, hogy 2020. február hónapban már katás vállalkozás volt. Erről bővebben ebben a cikkünkben értekezünk.
A 8000 forint/hó összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell megfizetni, mialatt vállalkozásunk működik. A kata adó megfizetése mentesülése esetén jogviszonyunk továbbra is fentáll, az egyéni vállalkozó, társas vállalkozó továbbra is biztosított marad. Az 1 millió forint havi adózott bevételi jogosultságot is megszerzi annak ellenére, hogy a katát a mentesülés jogcímén nem kellett megfizetnie.
Amennyiben egyéni vállalkozásunk szünetel akkor azon hónapokra, amelyekre a tételes kata adót nem fizetjük meg, az egészségügyi szolgáltatási járulékot meg kell fizetnünk.