„Katás Bt szüneteltethető?” kérdés gyakran felvetődik a járványügyi helyzet miatt. De mit is tehetünk, ha betéti társaságunk bevételei jelentősen csökkentek? Szüneteltethető-e egy gazdasági társaság valamilyen módon?

A válasz röviden az, hogy NEM! De vizsgáljuk meg milyen más lehetőségeink vannak arra, hogy bevételeink csökkenése miatt az adóterheinken is lazíthassunk most. Főleg abban az esetben, ha vállalkozásunk nem kapott semmilyen mentőcsomagot még a kormánytól…

Egyéni vállalkozás kontra Betéti társaság

Egyéni vállalkozó szüneteltetése az Evec. törvény szabályai szerint jóval egyszerűbb, hiszen a törvény lehetőséget biztosít rá. Az egyéni vállalkozás szüneteltetéséről korábbi cikkünkben bővebben írtunk. A vállalkozás szüneteltetését tulajdonképpen pár kattintással meg tudjuk oldani a webes ügysegéd és ügyfélkapunk segítségével.

Betéti társaság és más gazdasági társaság szüneteltetésére nincs mód, de adóink csökkentésére a nehéz pénzügyi helyzetben, igen. Mik a lehetőségeink gazdasági társaság, betéti társaság (Bt) esetén, ha bevételeink drasztikusan csökkennek?

Mikor kisadózó a Bt.?

A KATA törvény szerint kisadózó vállalkozás a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó, egyéni cég, közkereseti társaság és betéti társaság, valamint ügyvédi iroda. A törvény továbbá feltételül szabja közkereseti társaság (Kkt.) és betéti társaság (Bt.) esetén, hogy kizárólag magánszemély tagokkal rendelkezzen (minimum 2 fő Ptk. szerint).

Legalább 1 fő után meg kell fizetni a katát!

A tételes KATA adót legalább 1 fő személyesen közreműködő tag után meg kell fizetnie a betéti társaságnak, annak érdekében, hogy kisadózó vállalkozás legyen.

A KATA törvény szerint: kisadózó vállalkozás, a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó, egyéni cég, közkereseti társaság és betéti társaság, valamint ügyvédi iroda.

A KATA törvény szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójában úgy jön létre, hogy az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozás bejelenti azon

  • kisadózónak vagy kisadózóknak a nevét, címét, adóazonosító jelét és társadalombiztosítási azonosító jelét (TAJ), aki vagy akik
  • bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz vagy vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében.

(Egyéni vállalkozó kisadózó vállalkozás esetén az adóalany az egyéni vállalkozót mint magánszemélyt jelenti be kisadózóként.) 

Katás Bt szüneteltethető? Kisadózás versus munkaviszony ügyvezető és személyesen közreműködő tagok esetén

A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. E szabály megsértésével a kisadózó vállalkozás tevékenységében részt vevő tag közreműködését be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának kell tekinteni.

A fentiekből eredően a Betéti társaság (közkereseti társaság) minden ügyvezetőjét, vagy aki személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, hozzájárul a bevételek eléréséhez, részt vesz a termelésben, szolgáltatásnyújtásban stb.:

  • vagy kisadózóként jelenti (tételes KATA adót fizet utána 75/50/25 ezer forint adót megfizetve)
  • vagy munkaviszonyban jelenti be (akár havi 1 órás munkaviszonyba is be lehet jelenteni a tényleges munkaidő ráfordítással arányosan az adók, járulékok megfizetésével)

A Betéti társaságban nem ügyvezetőként, nem képviselőként jelenlévő tulajdonosait (ún. csendes társak), akik nem vesznek részt semmilyen módon a társaság működésében:

  • nem kell bejelenteni sem kisadózóként,
  • sem munkaviszonyban (így utánuk nem keletkezik adófizetési kötelezettség).

Betéti társaság ügyvezetője lehet

  • csak beltag;
  • csak kültag;
  • beltag és kültag egyszerre.

A „Katás Bt szüneteltethető?” kérdésre tehát azt kell mondjuk, hogy nem, de a fenti megoldások valamelyikével, vagy kombinálásával lehet csökkenteni vállalkozás havi kötelező adóterheit. A csökkenő bevételek egy vállalkozás számára is csökkenő munkát ezáltal csökkenő munkaidőt eredményeznek és indokolnak.

Hogyan kerüljük el, hogy kiessünk a Katából?

A KATA törvény szerint az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható, ezért érdemes figyelni rá, hogy mivel tudjuk elkerülni, hogy kisadózói státuszunkat ne veszítsük el.

A törvény tételesen felsorolja mikor szűnik meg, „esik ki” a vállalkozás a KATA adózásból:

  • a bejelentés hónapjának utolsó napjával, ha az adóalany bejelenti, hogy adókötelezettségeit a jövőben nem e törvény szabályai szerint teljesíti (magyarul szándékosan kilépünk a katából).
  • a kisadózó vállalkozásnak minősülő egyéni cég, betéti társaság vagy közkereseti társaság jogutód nélküli megszűnésének napjával (megszüntetjük a céget végelszámolás, felszámolás útján pl.).
  • a gazdasági társaság, az ügyvédi iroda bejelentett kisadózó tagjának halálát követő nappal, ha a
    • kisadózó vállalkozás tevékenységében más bejelentett kisadózó nem működik közre, és 90 napon belül más kisadózó nem kerül bejelentésre.
  • a gazdasági társaság, az ügyvédi iroda bejelentett kisadózó tagjának a gazdasági társaságból, az ügyvédi irodából való kilépését követő nappal, ha a kisadózó vállalkozás tevékenységében más bejelentett kisadózó nem működik közre, és a kisadózó tag kilépését követő napig más kisadózó nem kerül bejelentésre.
  • a tagsági jogviszony keletkezésének napjával, ha a betéti társaság vagy közkereseti társaság kisadózó vállalkozásnak nem magánszemély tagja lesz.
  • az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával, ha az adóalanyiság időszakában elkövetett jogsértés miatt a kisadózó vállalkozás terhére az adó- vagy vámhatóság számla- vagy nyugtaadás elmulasztásáért, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásáért vagy igazolatlan eredetű áru forgalmazásáért mulasztási bírságot, jövedéki bírságot állapít meg.
  • az adószám alkalmazását törlő határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával. (Ha a kisadózó vállalkozás adószámának alkalmazását az adóhatóság az adóalanyiság ideje alatt véglegessé vált döntéssel törli.)
  • az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával. (Ha a kisadózó vállalkozás állami adóhatóságnál nyilvántartott, nettó adótartozása a naptári év utolsó napján meghaladja a 100 ezer forintot. Az állami adóhatóság visszavonja a határozatát, ha a kisadózó vállalkozás az adótartozását az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válásáig megfizeti!)
  • a végelszámolás, a felszámolás, a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző nappal.
  • a saját tulajdonú ingatlan bérbeadási tevékenységből származó bevétel megszerzése esetén a bevétel megszerzését megelőző nappal.
  • az átalakulást, egyesülést, szétválást megelőző nappal, ha ebből eredően a vállalkozás már nem felel meg a törvényi feltételeknek. [/ihc-hide-content]

Mielőtt megszüntetnénk kisadózói státuszát társaságunknak…

Gazdasági társaságok, betéti társaság megszüntetése mindig rendkívül sok adminisztrációs munkát jelent, és ezek többletköltséggel is járnak. Ezért a gazdasági társasági megszüntetése helyett előbb érdemes az adócsökkentés lehetőségeit szakemberrel átbeszélni.