Személyi kedvezmény néven mindenki adójából kedvezményre jogosult, akinek a jogszabály szerint igazolt tartós betegsége, súlyos fogyatékossága van. Ezen adókedvezményt az igazolás szerinti kezdő évtől igényelheti. Fontosnak tartjuk elmondani, hogy önellenőrzéssel a korábbi évek adóját is vissza lehet igényelni az elévülési határidőn – 5 vagy 6 éven – belül.
Számos ügyfél esetében tudtunk segíteni a személyi kedvezménnyel, tartós betegség adókedvezménnyel kapcsolatos bevallásaik elkészítésében és önellenőrzésében az elmúlt évek során. Az ezek során szerzett tapasztalataink alapján összegyűjtöttük nektek a leggyakrabban felmerült kérdéseket amikre választ is próbálunk adni nektek.
Adóbevallása elkészítésével, önellenőrzés készítésével kapcsolatban keress minket bizalommal!
A személyi kedvezményre jogosító tartós betegségek BNO kódjai megtalálhatóak ebben a cikkben, vagy a jogszabály mindenkor hatályos szövegében itt.
A kedvezménnyel kapcsolatos gyakori kérdéseket itt gyűjtöttük össze ebben a cikkben.
A személyi kedvezménnyel kapcsolatos orvosokat érintő adatszolgáltatási kötelezettségről itt olvashatsz.
A tartós betegség adókedvezménye legfontosabb tudni valóit itt találhatóak.
Gyakori kérdések a személyi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban
Ki állítja ki az igazolást az adókedvezmény érvényesítéséhez?
Minden esetben a kezelő szakorvoshoz kell fordulni, ha olyan betegségünk van, amely a kormányrendeletben szerepel és a BNO kód (rendelet melléklete szerint) alapján személyi adókedvezményre jogosít. „Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás”-t a kezelő orvos állítja ki minden esetben. Nekünk átadja és nekünk azt meg kell őrizni tulajdonképp mindvégig amíg adókedvezményt veszünk igénybe, sőt azt követően is még 6 évig. Nem kell évente új orvosi igazolást kérni.
Milyen BNO kódot kell keresni? Milyen betegségre jár az adókedvezmény?
A betegségünk BNO kódja a kezelési lapunkon is szerepel. Ezen kódot össze kell vetni a kormányrendeletben található felsorolt BNO kód számokkal. Ha a betegségünknek a BNO kódja vagy gyűjtő kód esetén az első két-három számjegye egyezik, megtalálható, akkor az adókedvezményre valószínűleg jogosultak vagyunk.
Be kell-e küldeni valahova az orvosi igazolást?
Nem kell beküldeni az orvosi igazolást az adóhatóságnak soha. A bevallásban vagy korábbi évek esetén a bevallásunk önellenőrzésében kell csak összegszerűen a jogosultsági hónapok szerint az adókedvezményt feltüntetni. Az adóhatóság csak a bevallás utólagos ellenőrzése (jogkövetési vizsgálat) során kérheti a kedvezményre jogosító igazolást és az eredetit az adóhatóság sem tarthatja meg, persze másolatot készíthet róla. Egy jogkövetési vizsgálat vagy ellenőrzés esetén az adóhatóság által kilküldött levél tartalmazza minden esetben, hogy milyen dokumentumok másolatait kérik be.
Ha az év során az adókedvezményt már figyelmbe kívánjuk a bérszámfejtés során venni, a munkáltatónak átadhatjuk, hogy lemásolja, de az eredeti akkor is jobb ha nálunk marad.
Mikortól vagyok jogosult az adókedvezményre?
Az adókedvezmény igényléséra alapvetően az orvosi igazoláson szerepelő dátum az irányadó. Tehát az adókedvezmény igénybevétele szempontjából az az időpont számít ami az orvosi igazoláson szerepel a „súlyos fogyatékosság kezdő időpontja”, „fogyatékosság kezdő időpontja” mellett. Ezen dátumot magában foglaló hónaptól kérhető az adókedvezmény.
Másik feltétel viszont az önellenőrzés elévüléséből ered. Hogyha a betegség kezdő időpontja régebbi, mint az adóbevallások önellenőrzésére nyitva álló határidő – pl. 2023-ban 2017. előtti kezdő dátum szerepel a fogyatékosság kezdő időpontjánál -, akkor 2023-ben már nem tudjuk a 2016-os vagy 2015-ös vagy korábbi évi adóbevallásunkat önellenőrizni és az adót visszaigényelni, mivel ezen időszak önellenőrzésére nyitva álló határidő eltelt és utólagos jogosultságunk elveszett már.
Minden évben kell új adókedvezményre jogosító orvosi igazolást kérni?
Nem kell új adókedvezményre jogosító igazolást kérni minden évben. Amennyiben egy betegségünkről orvosi igazolást kaptunk és abban az szerepel, hogy végleges, mert a betegség nem gyógítható, akkor az igazolásunk az egyszeri kiállítástól kezdve örök érvényű. Ezt az igazolást kell jól megőriznünk tulajdonképp végleg. Ha elveszítjük, az orvostól kell új igazolást kérni, vagy másolatot az eredetiről és ezt nyilván nem lesz könnyű beszerezni.
Amennyiben nem végleges volt a betegségünk, akkor az érvényességi idő végéig tudunk az orvosi igazolás alapján adókedvezményt igénybe venni. Ha menetközben más betegségünk is kialakul, ami alapján adókedvezményre vagyunk jogosultak, érdemes arról is külön igazolást kérni.
Végleges vagy ideiglenes orvosi igazolás kaptam. Mi a teendő?
Az adókedvezményre jogosító igazolás lehet végleges vagy ideiglenes. Az ideiglenes igazolás alapján csak azokra a hónapokra, időszakra jár a kedvezmény, amely hónapokra az orvosi adókedvezményre jogosító igazolás szól.
A végleges igazolás életünk végéig szól, tehát azt elég egyszer megkapnunk és megőriznünk annak eredeti példányát. Nyilván, ha a jogszabályi lehetőség megszűnik, módosítják az Szja tv. vonatkozó részét vagy fent említett kormányrendelet szövege, ill. annak melléklete módosul pl. kiveszik az adott betegséget a kedvezmény körből, akkor a továbbiakban az adókedvezményre már nem leszünk jogosultak. Ezt érdemes minden év elején ellenőrizni, hogy a jogszabály módosítások a mi betegségünket nem-e érintik, nem-e szünt meg a kedvezményünk.
Mit kell tenni, ha elvesztettem az adókedvezményre jogosító igazolást?
Érdemes felkeresni a korábbi kezelőorvosát, vagy azt a szakrendelőt, ahol korábban igazolását kiállították és kérni az igazolás ismételt kiállítását. A korábbi szakorvosi vélemény alapján háziorvosa is jogosult az adókedvezményre jogosító igazolás kiállítására. Fontos figyelni rá, hogy a betegség kezdete az eredeti – elveszett, vagy megsemmisült – igazolásban foglalt dátummal megegyezzen, hiszen ha korábbi években már igénybe vettünk kedvezményt a régi igazolás alapján és ellenőriznék, mi csak az új igazolást tudjuk bemutatni.
A NAV ellenőrzi az orvosi igazolásokat?
A NAV alapvetően az orvosi igazolásokat nem kérdőjelezheti meg, mivel orvosi szakvélemény kiállítására nincs joga, orvosi szakvéleményt nem bírálhat felül. Az orvosi szakvéleményt csak orvos szakmai szerv kérdőjelezhet meg. Bűncselekmény alapos gyanúja (pl. közoikrat hamisítás: nem létező orvos, hamis bélyegző stb.) esetén, viszont az adóhatóság is feljelentést tehet a nyomozó szerveknél.
Adóbevallása elkészítésével, önellenőrzés készítésével kapcsolatban keress minket bizalommal!
A személyi kedvezményre jogosító tartós betegségek BNO kódjai megtalálhatóak ebben a cikkben, vagy a jogszabály mindenkor hatályos szövegében itt.
A kedvezménnyel kapcsolatos gyakori kérdéseket itt gyűjtöttük össze ebben a cikkben.
A személyi kedvezménnyel kapcsolatos orvosokat érintő adatszolgáltatási kötelezettségről itt olvashatsz.
A tartós betegség adókedvezménye legfontosabb tudni valóit itt találhatóak.