Az EU-n belüli szolgáltatás nyújtása és igénybe vétele alanyi áfa mentes adóalanyként speciális szabályokkal rendelkezik az Áfa törvény alapján.
Igénybe vehetek-e, nyújthatok-e szolgáltatást az EU-n belül alanyi áfa mentesként?
Az áfa alanyi mentesség az EU-n belüli szolgáltatás nyújtása és igénybevétele szempontjából egy speciális kört alkot.
Számlázás EU-n belüli szolgáltatás nyújtása esetén
Először is közösségi adószámot kell kérned minden esetben már az első ilyen kapcsolat létesítése előtt. Másodsorban azért is speciális, mivel az ÁFA szempontjából irreleváns ebben az esetben, hogy alanyi mentes vagy.
A szolgáltatásra vonatkozó számláidat más EU-s közösségi adószámmal rendelkező személy részére áfa mentesen bocsátod ki. A kibocsátott számlára ÁFA THK szöveg kerül, „áfa területi hatályán kívüli”.
A szolgáltatás igénybe vevője a saját országában ezután áfát kell, hogy fizessen. Mindez feltételezi, hogy a szolgáltatás igénybe vevője is rendelkezik közösségi adószámmal.
Abban az esetben viszont, ha közösségen belüli vagy harmadik országban letelepedett más magánszemélyek felé szolgáltatsz, akkor ugyanúgy kell eljárnod a számla kibocsátáskor, mintha belföldi magánszemély részére végeznéd a szolgáltatást.
Azon szolgáltatásnyújtások ellenértékét, melyekben nem alanyi áfa mentes minőségében jár el a vállalkozó pl. közösségi szolgáltatásnyújtások, azokat az alanyi mentességre jogosító (12 millió forintos) értékhatárba nem kell beleszámítani. Ez röviden annyit tesz, hogy ha van 12.000.000 Ft bevételed évvégén, belföldön, Magyarországon teljesített termékértékesítés és/vagy szolgáltatásnyújtásból, akkor efelett még bármennyi közösségi szolgáltatásnyújtást teljesíthetsz pluszban EU-n belül vagy harmadikországban letelepedett jogi személy szervezet, adóalany részére, ami miatt nem fogsz „kiesni” az áfa alanyi mentes körből.
EU-n belüli szolgáltatás igénybe vétele
Fordított esetben, ha te vagy egy ilyen közösségen belül nyújtott szolgáltatás igénybe vevője, neked kell Magyarországon a más közösségi (vagy akár közösségen kívüli) tagországból igénybe vett szolgáltatás után itthon a 27%-os ÁFÁ-t bevallani és megfizetni. Ebben az esetben is rendelkezned kell már közösségi adószámmal. Az áfa bevallása és megfizetése kötelező. Az áfa levonásának lehetőségét pedig egyedileg kell vizsgálni, aminek lehetnek korlátai, pláne alanyi adómentesként.
Az EU-n belüli vagy harmadik országba teljesített szolgáltatásnyújtás ÁFA szabályai
A fenti speciális teljesítés helye szabályai az ÁFA törvény 36. §, 37. §, 38.-49/A. § alapján vezethetőek le.
37. § (1) Adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.
(2) Nem adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.
Hogy ki az adóalany és ki nem az az áfa törvény szempontjából azt a 36. §-ban fogjuk megtalálni…
Alanyi adómentes vállalkozás esetén figyelemmel kell lenni a 188. § (3) bekezdésében felsoroltakra is:
Az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatárba nem számítandó be:
- tárgyi eszközként használt termék értékesítése,
- immateriális jószágként használt, egyéb módon hasznosított vagyoni értékű jog végleges átengedése,
- új közlekedési eszköz 89. § (1) és (2) bekezdés szerinti értékesítése,
- törvény szerint „újnak minősülő” beépített ingatlan (ingatlanrész) és ehhez tartozó földrészlet értékesítése,
- építési telek (telekrész) értékesítése,
- a 85. § (1) bekezdése szerinti adómentes termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás (régi nevén tárgyi adómentes szolgáltatások),
- a 86. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai szerinti adómentes, kiegészítő jellegű szolgáltatásnyújtás (régi nevén tárgyi adómentes szolgáltatások, kivéve: ingatlan bérbeadás például!),
- mezőgazdasági jogállású adóalanynak a mezőgazdasági tevékenysége körébe tartozó termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása,
- a 49/A. § (1) bekezdése szerinti eset kivételével a 12/B. § szerinti termékértékesítés fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték.
Ezt egészíti ki az Áfa tv. 193. § (1) bekezdése, miszerint az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében
- tárgyi eszközként használt termék értékesítése,
- immateriális jószágként használt, egyéb módon hasznosított vagyoni értékű jog végleges átengedése,
- új közlekedési eszköz 89. § (1) és (2) bekezdés szerinti értékesítése,
- törvény szerint „újnak minősülő” beépített ingatlan (ingatlanrész) és ehhez tartozó földrészlet értékesítése,
- építési telek (telekrész) értékesítése,
- a 49/A. § (1) bekezdése szerinti eset kivételével a 12/B. § szerinti termékértékesítés fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték,
- a 11. és 12. § szerinti termékértékesítése esetében (termék: saját szükséglet, saját készlet);
- a 14. § szerinti szolgáltatásnyújtása esetében (szolgáltatás: saját szükséglet);
- a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása és a Közösség belföldtől eltérő területén teljesített 12/B. § szerinti (közösségen belüli távértékesítés) termékértékesítése esetében;
- a terméknek a 19. § a) pontja szerinti Közösségen belüli beszerzése esetében, illetőleg abban az esetben sem, ha élt a 20. § (5) bekezdésében említett választási jogával, vagy ha a 20. § (7) bekezdése vonatkozik rá;
- a terméknek a 19. § b) és c) pontja szerinti Közösségen belüli beszerzése esetében;
- termék importja esetében.
A fentiekből levezethető, hogy a külföldön teljesített (B2B) szolgáltatásnyújtás esetén a teljesítés helye a célország szerinti tagállamban, államban lesz. Ezáltal az áfa megfizetésére a szolgáltatás igénybevevője lesz kötelezett.
Az alanyi adómentes vállalkozás nem járhat el a fent idézettek alapján alanyi adómentes minőségében – többek között – a külföldi szolgáltatások esetében sem, ezért ezen ügyletei az áfa alanyi adómentesség alkalmazására jogosító 12.000.000 forint keretbe (év közben kezdő vállalkozás esetén arányosított keretbe) sem számítandóak bele.
NAV állásfoglalás az alanyi adómentes vállalkozás külföldi szolgáltatás megítélésével kapcsolatosan
Ez ügyben a NAV-tól is kértünk állásfoglalást korábban:
„Tisztelt Ügyfelünk!
Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.)
193. § (1) bekezdés d) pontja értelmében, az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében, a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében.
Az áfa rendszerében a szolgáltatásnyújtásokra vonatkozó teljesítési hely szabályok úgy épülnek föl, hogyaz Áfa tv. első körben megfogalmaz egy ún. általános szabályt (főszabály) [Áfa tv. 37. §], valamint ezt követően az általános szabályoktól eltérő különös szabályokat [Áfa tv. 38. §- 49. §]. Abban az esetben, ha az adott szolgáltatásnyújtásra vonatkozó teljesítési hely szabály alapján a teljesítéshelye külföldre – akár a Közösség valamely tagállamába, akár harmadik országba – mutat, úgy ezen ügylet során az alanyi adómentes adóalany nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Ekkor tehát nem adómentes, hanem Áfa tv. területi hatályán kívüli ügyletet teljesít az adóalany és ezáltal az ezen ügyletekből származó bevétele nem számít bele a 12 milliós értékhatárba.
Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogierővel nem bírnak.
Tisztelettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály”
Kapcsolódó cikkek:
- Számla adatszolgáltatás 2018-2020 között
- Számla adatszolgáltatás 2020. július 1-től
- Kell-e minden bevételről számlát adni?
- Online pénztárgép használata – Mikor kötelező üzemeltetnem?
- Hogyan számlázzak? – Online számlázó programok
- Mikor kell számlát vagy nyugtát adni?
- A helyes számlázás tízparancsolata
- Mikor nem járhat el alanyi áfamentes minőséségben a vállalkozás?
- 5%-os áfa kulcs alá tartozó termékek, szolgáltatások
- 18 százalékos áfa kulcs alá tartozó termékek, szolgáltatások
- Tárgyi adómentesség az áfa törvény szerint