megtakarítás, adócsökkentés kérdéskörben az SZJA (személyi jövedelemadó) csökkentés eseteit gyűjtöttük ki nektek. Mostanában megint több megkeresés esetén előkerültek kérdések az adó – azon belül is elsősorban a jövedelemadó – csökkentésére vonatkozóan.
Adómegtakarítás számlák gyűjtésével
Átalányadózás esetén is jogszabály szerint „kötelező” a számlák gyűjtése (Szja tv. 56. § (1) bek.), de vedd figyelembe, hogy főleg műszaki eszközök esetén a garanciális idő vállalkozásra történő vásárlás esetén rövidebb, mintha magánszemélyként vásárolsz valamit (pl. laptop, telefon, webkamera stb.) és a vásárlástól elállási jog szabályai is korlátozottabbak lehetnek. Érdemes a vásárlás előtt erről tájékozódni.
Az „adócsökkentés” kapcsán pedig több átalányadózónál felmerült a kérdés, hogy jó-e ha „erről meg erről számlát kérek”. Átalányadózóként nem tudsz költséget elszámolni, de az adókedvezmények lehetőségeit (a katával ellentétben) akár átalányadózó, akár nem átalányadózó egyéni vállalkozó (sőt munkaviszony esetén) is érdemes áttekinteni. Lásd a következő pontok.
Átalányadózóként viszont más kérdés, ha nem alanyi adómentes a vállalkozásod, hanem az általános szabályok szerint kell eljárnod és áfát hárítasz át partnereidre. Ilyenkor a költségeid áfa tartalmának levonhatósága miatt mégis érdemes lehet a kiadásokról a vállalkozás nevére és adószámára kiállított számlákat gyűjtened, hiszen az áfa levonási jog feltétele ez.
Ha nem átalányadózó egyéni vállalkozóként tevékenykedsz (vagy céged van), a legkézenfekvőbb a vállalkozás érdekében felmerülő kiadások, költségek esetén a számla kérése hiszen azzal a vállalkozásod nyereségét és ezáltal az adókat tudod csökkenteni.
Adócsökkentés az adókedvezmények rendszerével (családi kedvezmény, személyi, gyermek után járó kedvezmények)
Egyéni vállalkozóként számtalan – a munkaviszony esetén is – „kiaknázható” adókedvezmény lehetőség áll rendelkezésedre. A 25 év alattiak, családi kedvezmény ill. 4 vagy több gyermekes anyák kedvezménye nyilván élethelyzettől is függ. De például a személyi kedvezmény sok esetben bármilyen – a jogszabályban fellelhető – tartós betegség esetén igénybevehető. Az adókedvezmények rendszerét korábbi cikkünkben itt tudod gyűjtöttük össze. Ezen belül a személyi kedvezményről /betegségek esetén járó adókedvezményekről pedig ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
Adómegtakarítás az öngondoskodás segítségével (egészségpénzár, nyugdíjelőtakarékosság)
Ha fentiek egyik sem jöhet szóba nálad (nem releváns, vagy jellemző), akkor viszont az öngondoskodás 20%-os adókedvezményét is érdemes kiaknázni, ha az előző pont kedvezményei ellenére évközben van befizetett adód (személyi jövedelemadó, szja). (Ha az előző pontban szereplő kedvezmények miatt nem nulla az adód!).
Adócsökkentési lehetőségek – példák
Egészségpénztáron keresztül lehet törleszteni lakáshitelt (minimálbér 15%-ig), vásárolhatsz kényelmes cipőt, gyógyszert vagy akár szemüveget. Erre olyan boltokban van lehetőséged, ahol ők az egészségpénztárral le vannak szerződve. Továbbá nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás vagy NYESZ (nyugdíj-előtakarékosság) számla nyitásával gondoskodhatsz nyugdíjas éveidről. Ráadásul ezek a mostani nyugdíjkorhatár elérésekor akkor is hozzáférhetőek lesznek, ha időközben felemelik a nyugdíjkorhatárt. A befizetett összeget részvénybe fektetve nemcsak a hosszútávú árfolyam emelkedést, de az évente kapott osztalékot ill. a éves szinten befizetett összeg 20%-át is visszakaphatod a befizetett személyi jövedelemadóból. Ráadásul menetközben is folyamatosan módosíthatod a portfóliódat, realizálhatod az árfolyamnyereséget. Továbbá az ilyen hosszútávú befektetések hozamait adó (szja, szocadó) sem terheli.
Ezeket az adókedvezményeket úgy kell elképzelni, hogy éves befizetett szja-d terhére a megtakarításra befizetett összeg 20%-át tudod visszakérni ugyanarra a megtakarítási számládra évi legfeljebb 280 000 Ft-ig. (Évi összesen 1.400.000 Ft összes befizetés esetén). Tehát a jövedelemadódból közvetlen az adott megtakarításra fogják a fenti összeget kiutalni. A különböző megtakarítás számlák maximumait, alábontását az erről szóló cikkben találjátok. A maximum eltérő a különböző „pillérek” esetén.
Hasznos tipp, hogy elsősorban átalányadózók esetén az év első (és vagy második) negyedévében az adómentes keret kimerüléséig az ide befizethető, vagy befizetni szándékozott összeg az év elején „megspórolható”. (szja, tb járulék és szocadó) Így célszerű az éves összeget egyösszegben év elején befizetni a már megnyitott egészségpénztári (önsegélyező pénztári) és / vagy nyugdíjcélú megtakarításainkra lehetőségeink szerint.
Cikkünk az öngondoskodás esetén visszaigényelhető adóról, illetve az adókedvezmény korlátokról itt olvasható.
A fentiek nem minősülnek befektetési tanácsadásnak! Ha kérdesed van, írj nekünk a weboldalon található elérhetőség valamelyikén keresztül. Személyre szabott tanácsadást konzultáció keretében a weboldalon található díjszabás ellenében tudunk nyújtani!
