Személyi kedvezmény néven mindenki adójából kedvezményre jogosult, akinek a jogszabály szerint igazolt tartós betegsége, súlyos fogyatékossága van. Ezen adókedvezményt az igazolás szerinti kezdő évtől igényelheti. Fontosnak tartjuk elmondani, hogy önellenőrzéssel a korábbi évek adóját is vissza lehet igényelni az elévülési határidőn – 5 vagy 6 éven – belül.
A családi kedvezmény, első házasok kedvezménye, négy gyermekes anyák kedvezménye mellett ez is egy adókedvezmény fajta a személyi jövedelemadó rendszerében.
Személyi kedvezmény igénybevételére jogosító betegségek
Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet tartalmazza tételesen a BNO kódokat. A BNO kódok azon súlyos fogyatékosságnak minősülő súlyos betegségeket jelölik, amelyek alapján személyi jövedelemadó kedvezményre lehetünk jogosultak. A BNO kód kereső itt is kereshető formátumban megtalálható.
A tartós betegségre tekintettel a kezelőorvos állítja ki az adókedvezményre jogosító igazolást, ami szükséges a bevallások/önellenőrzések elkészítéséhez. (A NAV-nak megküldeni nem kell a bevalláshoz csatolva. Kizárólag az adókedvezmény igénybevételének esetlegesen felmerülő ellenőrzése – jogkövetési vizsgálat – esetén szükséges azt a NAV útmutatása szerint részükre megküldeni.)
Fontos viszont arra figyelni, ha a betegség később kezdődött és/vagy nem véglegesen állt fenn, akkor az érintett hónapokra jár, járhat az adókedvezmény és vehető igénybe utólag is önellenőrzés keretében. Az orvosi vélemények esetén a betegség kezdete minden esetben az a nap lesz, amikor panaszainkkal először orvoshoz fordultunk, még abban az esetben is, ha mi magunk már korábban tapasztaltunk a betegségre utaló tünetet, és esetleg ezt az orvos is megemlíti a kortörténetben. Az orvos által kiállított igazoláson szerepelnie kell a „betegség kezdete” dátumnak, amelytől az adókedvezmény igénybe vehető, de ez a dátum hiába korábbi, mint 2017. év, az adó elévülés szabálya miatt csak 2017. évtől vehető figyelembe már csak az idei évben.
A NAV tájékoztató 10. oldalán található leírás egyértelműsíti az Szja törvény 29/E. § (4) bekezdését, miszerint: „A kedvezmény a fogyatékossági állapottal érintett hónapokra vehető igénybe. A fogyatékos állapot kezdő napját az orvosi igazolás tartalmazza. A személyi kedvezmény a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjában vehető először figyelembe. Ha fogyatékos állapot ideiglenes, akkor a személyi kedvezmény utoljára a fogyatékos állapot megszűnésének hónapjában vehető figyelembe.”
„Ha a magánszemély rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági
támogatásban részesül, akkor a kedvezmény minden olyan hónapra jár, amikor
a járadékot, ellátást folyósítják. A kedvezményre való jogosultságot az ellátásról
szóló határozattal lehet igazolni.”
Adókedvezményt kizárólag adóköteles jövedelméből levont személyi jövedelemadója terhére lehet, akár 5 évre (6 évre) visszamenőleg érvényesíteni.
2024. december 31-ig a 2018. évi bevallás még önellenőrzéssel javítható! Ezek alapján 2018., 2019., 2020., 2021., 2022. és 2023. évi bevallások (összesen legfeljebb 6 év) javíthatóak, módosíthatóak önellenőrzés keretében, ha és amennyiben az orvosi igazolás szerint 2018-ban vagy korábban fennállt a betegsége és az végleges.
Az adókedvezmény év közi érvényesítéséhez a munkáltató, kifizető felé a NAV oldaláról is letölthető személyi kedvezmény igénylő nyomtatványt szükséges eljuttatni, csatolva a munkáltató által kért további dokumentumok másolatát is.
Ki jogosult az adókedvezményre még?
Fontos, hogy az is jogosult adókedvezményre / adóalapkedvezményre, aki a kormányrendeletben foglalt betegségek helyett rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül. (Szja tv. 29/E. § (2) bekezdés)
„Súlyosan fogyatékos magánszemélynek azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.”
A rokkantsági járadékról szóló 83/1987. (XII. 27.) MT rendelet szerint:
Rokkantsági járadékra jogosult az a személy, akinek a 25. életéve betöltése előtt keletkezett egészségkárosodása legalább 70%-os mértékű, és nyugellátásban, baleseti nyugellátásban vagy megváltozott munkaképességű személyek ellátásában nem részesül. A rokkantsági járadékra jogosult személy egészségi állapotát a döntésben meghatározott időpontban felül kell vizsgálni.
A fogyatékossági ellátás szabályai a Fot. tv.-ben és kapcsolódó Rendeletben találhatóak:
A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére az esélyegyenlőséget elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás. A támogatás célja, hogy – a súlyosan fogyatékos személy jövedelmétől függetlenül – anyagi segítséggel járuljon hozzá a súlyosan fogyatékos állapotból eredő társadalmi hátrányok mérsékléséhez.
Fogyatékossági támogatásra az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos, az ellátás igénylésének időpontjában Magyarországon élő magyar állampolgár, letelepedett, valamint bevándorolt jogállású személy, továbbá a magyar hatóság által menekültként, illetve hontalanként elismert személy jogosult, akinek
- látóképessége teljesen hiányzik vagy aliglátóként minimális látásmaradvánnyal rendelkezik és ezért kizárólag tapintó-halló életmód folytatására képes (látási fogyatékos),
- hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére segédeszközzel sem képes, feltéve, hogy
- halláskárosodása 25. életévének betöltését megelőzően következett be, vagy
- halláskárosodása mellett a hangzó beszéd érthető ejtése elmarad (hallási fogyatékos),
- értelmi akadályozottsága genetikai, illetőleg magzati károsodás vagy szülési trauma következtében, továbbá tizennegyedik életévét megelőzően bekövetkező súlyos betegség miatt középsúlyos vagy annál nagyobb mértékű (értelmi fogyatékos),
- állapota a személyiség egészét érintő fejlődés átható zavara miatt, az autonómia-tesztek alapján súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető,
- helyváltoztatása a jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, vagy a jogszabály szerinti mozgáskorlátozottsága miatt állapota segédeszközzel eredményesen nem befolyásolható (mozgásában fogyatékos),
- a súlyos fogyatékosságok közül legalább két fogyatékossága van (halmozottan fogyatékos),
- hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére segédeszközzel sem képes
- állapota kromoszóma-rendellenesség miatt súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető,
- és állapota tartósan vagy véglegesen fennáll, továbbá önálló életvitelre nem képes vagy mások állandó segítségére szorul.
Betegségek adókedvezmény igénybevétele szempontjából
A NAV oldalán is fellelhető tájékoztató is felsorol néhány gyakori, kedvezményre jogosító betegséget:
„Az adókedvezmény igénybevételére jogosító, Kormányrendeletben szereplő további betegségek közül néhány:
- hallási fogyatékosság
- látási fogyatékosság
- mozgásszervi fogyatékosság
- elzáródást okozó érbetegségek
- súlyos szervi károsodással járó immunbetegségek
- veleszületett enzimopátiák, idetartoznak többek között a laktózérzékenység miatt fellépő betegségek
- emésztőrendszer betegségei, idetartoznak többek között a gluténérzékenység miatt fellépő endokrin- és anyagcsere-betegségek, ezen belül is az I. típusú, és a szövődményekkel járó II. típusú cukorbetegség.”
Amennyiben ilyen betegséggel rendelkezünk, akkor arról a kórházi zárójelentés és ambuláns dokumentumok alapján a kezelő szakorvos, vagy a háziorvos is kiállíthatja azt az igazolást, amely alapján az adóhatóság igazoltnak fogadja el a súlyos fogyatékosság adókedvezményét. Ilyen igazolást itt is letölthettek.
Érdemes a jegyzéket ellenőrizni, amennyiben tudjuk, hogy tartós betegségben szenvedünk és eddig nem vettünk igénybe személyi kedvezményt. Önellenőrzés útján – igazolás birtokában – adótanácsadó szakemberünk segítségével visszamenőleg is igénybe veheted az adókedvezményt és az adóhatóság az adót visszatéríti.
Bővült a betegségek köre, amelyek után igénybe vehető a személyi kedvezmény
Bővült a betegségek köre, amelyek után igénybe vehető a személyi kedvezmény – tájékoztatott róla a NAV közleményében.
2023. július 1-től
- a méh bizonyos típusú rosszindulatú daganatos betegségei, illetve
- a légzőszervek egyes rosszindulatú daganatos betegségei
esetén is érvényesíthető személyi kedvezmény az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre.
A kedvezmény visszamenőleg is igénybe vehető az újonnan listára került betegségek esetén az 5 éves, általános elévülési időn belül, de legfeljebb az orvosi igazolás időpontjától. Vagyis ha a betegséget öt éven belül diagnosztizálták, akkor a korábbi évek adóbevallásai önellenőrzéssel módosíthatók.
A személyi kedvezményről bővebben a 73. számú információs füzetben olvashat.
Milyen jövedelem terhére vehető igénybe az adókedvezmény?
Az adókedvezmény / adóalapkedvezmény csak a magánszemély összevont adóalapjába tartozó jövedelme és ezután megfizetett adójából vehető igénybe pl.:
- munkabér esetén a bérből éves szinten levont személyi jövedelemadó (a kedvezmények figyelembevétele után fennmaradó és ténylegesen megfizetett adó),
- bérjellegű adóköteles más jövedelmek (CSED, GYED, álláskeresési támogatás stb.)
- egyéni vállalkozó esetén a „kivét” összege után fizetett személyi jövedelemadó (tehát a tb járulékalap után, ha tételes költségelszámoló egyéni vállalkozóként tevékenykedünk),
- átalányadózó egyéni vállalkozó esetén az adóköteles jövedelem, mint személyi jövedelemadó alap után megfizetett adó terhére érvényesíthető.
Katás (kisadózó) egyéni vállalkozók ezt a kedvezményt a többi adóalapkedvezményhez hasonlóan nem tudják a tételes kata adó terhére igénybe venni!
Elkülönülten adózó jövedelmek adójából nem vehető igénybe a kedvezmény pl.:
- vállalkozói osztalékalap, osztalék adója,
- egyéni vállalkozó vállalkozói jövedelemadója,
- részvény árfolyamnyereség,
- ingatlan eladás jövedelme,
- ingó eladás jövedelme,
- az előzőek esetén fizetett szociális hozzájárulási adóból sem vehető igénybe.
Személyi kedvezmény összege 2024-ben és a korábbi adóévekben
- 2024-ben a minimálbér (266.800) egyharmadának száz forintra kerekített összegével (88.900 Ft) lehet csökkenteni az adóalapot és ennek a 15%-a az adó összege: 13.335 Ft havonta
- 2023-ben a minimálbér (232.000) egyharmadának száz forintra kerekített összegével (77.300 Ft) lehet csökkenteni az adóalapot és ennek a 15%-a az adó összege: 11.595 Ft havonta
- 2022-ben a minimálbér (200.000) egyharmadának száz forintra kerekített összegével lehet csökkenteni az adóalapot és ennek a 15%-a az adó összege: 10.005 Ft havonta
- 2021-ben a minimálbér (167.400) egyharmadának száz forintra kerekített összegével lehet csökkenteni az adóalapot és ennek a 15%-a az adó összege: 8.370 Ft havonta
- 2020-ban a minimiálbér 161.000 forint 5%-a: 8050 forint havonta,
- 2019-ben a minimálbér 149.000 forint 5%-a: 7450 forint havonta,
- 2018-ban a minimálbér 138.000 forint 5%-a: 6900 forint havonta,
- 2017-ben a minimálbér 127.500 forint 5%-a: 6375 forint havonta,
- 2016-ban a minimálbér 111.000 forint 5%-a: 5550 forint havonta,
- 2015-ben a minimálbér 105.000 forint 5%-a: 5250 forint havonta,
- 2014-ben a minimálbér 101.500 forint 5%-a: 5075 forint havonta.
2020. december 31-ig adókedvezményként működött (és nem adóalap-kedvezményként) a személyi kedvezmény amely a mindenkori minimiálbér 5%-a havonta.
Személyi kedvezmény miatti önellenőrzés
Amennyiben súlyos fogyatékosságot jelentő tartós betegségünkről orvosi papírjaink megvannak és adóhatóság által elfogadott igazolást háziorvosunk kiállítja nekünk, akkor a betegség kezdétől visszamenőleg igénybe tudjuk venni a személyi kedvezményt. Az önellenőrzés elkészítésében érdemes szakemberhez fordulni. A rendelkezésre álló dokumentumok alapján kedvezményes díjazásért elkészítjük a jogszabályi lehetőségek szerint 5 évre visszamenőleg személyi jövedelemadó bevallásaitok önellenőrzését.
Amennyiben az év végéig (2023. december 31-ig) elkészítetted az szja bevallások önellenőrzését az 5 év (2023. május 20-a után 6 év, magyarázatot lásd lentebb) alatt visszaigényelhető személyi kedvemény maximális összegeivel az alábbi adóvisszatérítésre lehetsz jogosult:
- 2024-ben 13.335 Ft/hó, évi 160.020 Ft (önellenőrizhető: 2030. 12. 31-ig)
- 2023-ban 11.595 Ft/hó, évi 139.140 Ft (önellenőrizhető: 2029. 12. 31-ig)
- 2022-ben 10.005 Ft/hó, évi 120.060 Ft (önellenőrizhető: 2028. 12. 31-ig)
- 2021-ben 8.370 Ft/hó, évi 100.440 Ft (önellenőrizhető: 2027. 12. 31-ig)
- 2020-ban 8.050 Ft/hó, évi 96.600 Ft (önellenőrizhető: 2026. 12. 31-ig)
- 2019-ben 7.450 Ft/hó, évi 89.400 Ft (önellenőrizhető: 2025. 12. 31-ig),
- 2018-ban 6.900 Ft/hó, évi 82.800 Ft (önellenőrizhető: 2024. 12. 31-ig),
- 2017-ben 6.375 Ft/hó, évi 76.500 Ft (elévült: 2023. 12. 31-én, nem önellenőrizhető),
- 2016-ban 5.550 Ft/hó, évi 66.600 Ft (elévült: 2022. 12. 31-én, nem önellenőrizhető),
- 2015-ben 5.250 Ft/hó, évi 63.000 Ft (elévült: 2021. 12. 31-én, nem önellenőrizhető),
- 2014-ben 5.075Ft/hó, évi 60.900 Ft (elévült: 2020. 12. 31-én, nem önellenőrizhető!).
2021-től a személyi kedvezmény rendszere átalakult személyi adóalapkedvezménnyé. Összegét tekintve nem változik a ténylegesen igénybe vehető adókedvezmény, csak nem adóban, hanem adóalapban kell kalkulálnivele. Korábban a minimálbér 5%-a volt az ADÓkedvezmény, 2021-től pedig a minimálbér 33%-a lett az ADÓALAPkedvezmény.
Art. 202. § [Az adómegállapításhoz való jog elévülése]
(1) Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított öt év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, adatbejelentést, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, adatbejelentés, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A költségvetési támogatás igényléséhez, a túlfizetés visszaigényléséhez való jog – ha törvény másként nem rendelkezik – annak a naptári évnek az utolsó napjától számított öt év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt.
203. § [Az adómegállapításhoz való jog elévülésének meghosszabbodása]
(1) Az adómegállapításhoz való jog elévülése hat hónappal meghosszabbodik, ha az adóbevallás vagy az adatbejelentés késedelmes benyújtásakor, illetve a költségvetési támogatás igénylésekor az adómegállapításhoz, illetve a költségvetési támogatás igényléséhez való jog elévüléséig kevesebb, mint hat hónap van hátra.
(2) Az önellenőrzés bevallása – ha az adókülönbözet az adózó javára mutatkozik – az adómegállapításhoz való jog elévülését megszakítja.
Amennyiben adókiutalást kértünk önellenőrzés keretében, mivel utólag – valamilyen oknál fogva – adókedvezményt érvényesítettünk például, az elévülési idő ezen bevallások esetén „újraindul”. Ebből eredően, ha más adókedvezmény, adóvisszatérítés miatt – amúgy főszabály szerint már elévült bevallásra – már adtunk korábban be önellenőrzést, ismételt önellenőrzéssel azok az évek is szerencsés esetben még önellenőrizhetőek.
A személyi kedvezmény kiutalásának határideje az Art. 64. §-a szerint
Az Art. 64. § (1) bekezdése szerint az adóhatóság a természetes személy jövedelemadó-bevallásában feltüntetett visszatérítendő adót, illetve költségvetési támogatást az igény (bevallás) beérkezésétől számított harminc napon belül, de legkorábban az adóévet követő év március elsejétől utalja ki.
Fontos szabály még, hogyha e határidő alatt az igényelt költségvetési támogatással összefüggésben adóellenőrzés indul, vagy van folyamatban, a költségvetési támogatás kiutalásának határidejét az ellenőrzés megállapításairól hozott határozat véglegessé válásától kell számítani.
A jogszabályban szereplő „nap” mindig naptári napot jelent, ha nem nevesíti külön, hogy „munkanap”. Önellenőrzés esetén az adóévet követő március 1-én általában túl vagyunk, tehát a 30 naptári nap az irányadó. Az adóhatóság sok esetben a visszajáró adót csak a 30. naptári napon utalja ki. Ha viszont az hétvégére esik, akkor a megelőző munkanapon teljesül és jóváírásra kerül a bevallásban feltüntetett bankszámlánkon az összeg.
Személyi kedvezmény 2024-ben
2024-ben a tartós betegségre, súlyos fogyatékosságra tekintettel figyelembe vehető kedvezmény havonként a 266.800 Ft minimálbér 33,333%-a száz forintra kerekítve. Ez 88.900 Ft forint adóalap csökkentést jelent. Ennek a 15% személyi jövedelemadója: 13.335 forint adókedvezményt eredményez havonta. Az éves adóalapkedvezmény 2024-ben: 1 066 800 Ft. Adóforintokra átszámítve ez 160.020 Ft.
2024. január 1-et követően már csak a 2018. évi szja bevallásra nyújtható be önellenőrzés az 5 éves elévülési időre tekintettel!
Amennyiben az adókedvezményre jogosító igazolást a 2023. évi SZJA bevallásunk beadási határideje – 2024. május 20-a – előtt kézhez kaptuk és visszamenőleg tudjuk vele érvényesíteni az adókedvezményt, akkor a 2023. évi szja bevallásunkat még normál módon, kiegészítve az adókedvezménnyel tudjuk (tudtuk) beküldeni. A megelőző 5 év (2018, 2019, 2020, 2021, 2022. évek) pedig önellenőrzés keretében módosítható utólag 2023. december 31-ig.
Viszont, ha az adókedvezményre jogosító igazolásunkat csak a 2023. évi szja bevallásunk benyújtása, tehát 2024. május 20-a után kaptuk csak meg, akkor összesen 6 évet szükséges önellenőrzés keretében módosítanunk utólag, az adókedvezményre jogosító igazolás szerinti betegség 2018. évnél korábbi kezdete esetén. Ebben az esetben 2024. december 31-ig a 2018., 2019., 2020., 2021., 2022. és a 2023. évet érintő személyi jövedelemadó bevallásunkat is önellenőrizni kell!
Személyi kedvezmény 2023-ban
2023-ban a tartós betegségre, súlyos fogyatékosságra tekintettel figyelembe vehető kedvezmény havonként a 232.000 Ft minimálbér 33,333%-a száz forintra kerekítve. Ez 77.300 Ft forint adóalap csökkentést jelent. Ennek a 15% személyi jövedelemadója: 11.595 forint adókedvezményt eredményez havonta. Az éves adóalapkedvezmény 2023-ban: 927.600 Ft. Adóforintokra átszámítve ez 139.140 Ft.
2023-tól már csak a 2017. évi szja bevallásra nyújtható be önellenőrzés az 5 éves elévülési időre tekintettel!
Amennyiben az adókedvezményre jogosító igazolást a 2022. évi SZJA bevallásunk beadási határideje – 2023. május 20-a – előtt kézhez kaptuk és visszamenőleg tudjuk vele érvényesíteni az adókedvezményt, akkor a 2022. évi szja bevallásunkat még normál módon, kiegészítve az adókedvezménnyel tudjuk (tudtuk) beküldeni. A megelőző 5 év (2017, 2018, 2019, 2020, 2021. évek) pedig önellenőrzés keretében módosítható utólag 2023. december 31-ig.
Viszont, ha az adókedvezményre jogosító igazolásunkat csak a 2022. évi szja bevallásunk benyújtása, tehát 2023. május 20-a után kaptuk csak meg, akkor összesen 6 évet szükséges önellenőrzés keretében módosítanunk utólag, az adókedvezményre jogosító igazolás szerinti betegség 2017. évnél korábbi kezdete esetén. Ebben az esetben 2023. december 31-ig a 2017., 2018., 2019., 2020., 2021. és a 2022. évet érintő személyi jövedelemadó bevallásunkat is önellenőrizni kell!
Személyi kedvezmény 2022-ben
Személyi kedvezmény 2021-től
2021-ben a tartós betegségre, súlyos fogyatékosságra tekintettel figyelembe vehető kedvezmény havonként a 167.400 Ft minimálbér 33,333%-a. Ez 55.799 forint adóalap csökkentést jelent. Amely száz forintra kerekítve 55.800 Ft és ennek a 15% személyi jövedelemadója: 8.370 forint adókedvezményt eredményez havonta. Az éves adóalapkedvezmény 2021-ben: 669.600 Ft
Orvosok, háziorvosok, egészségügyi intézmények adatszolgáltatási kötelezettsége (‘K51-es adatszolgáltatás)
A fenti igazolást sokszor nehézkes megszereznie a betegeknek és adókedvezményre jogosultaknak. De miért? Az orvosok, házi orvosok, egészségügyi szolgáltatók, melyek az adókedvemény igazolásának kiállítására jogosultak, az adóhatóság felé minden kiadott igazolásról részletes adatszolgáltatásra kötelezettek a tárgyévet követő év január 31-ig.
Az adatszolgáltatásra kötelezett orvos vagy egészségügyi szolgáltató (igazolást kiállító szerv) az adóhatóság felé a 2020-ban kiállított igazolásokról 2021. január 31. (február 1-ig) szolgáltat adatot. Az adatszolgáltatásnak a 21K51-es nyomtatvány M lapjain minden magánszemély részére kiállított igazoláson szereplő minden adatot fel kell tüntetni. Ez sokszor aránytalan többlet adminisztrációs terhet ró az orvosokra ill. azok könyvelőire.
Gyakori kérdések a személyi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban
Ki állítja ki az igazolást az adókedvezmény érvényesítéséhez?
Minden esetben a kezelő szakorvoshoz kell fordulni, ha olyan betegségünk van, amely a kormányrendeletben szerepel és a BNO kód alapján személyi adókedvezményre jogosít. „Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás”-t a kezelő orvos állítja ki minden esetben. Nekünk átadja és nekünk azt meg kell őrizni tulajdonképp mindvégig amíg adókedvezményt veszünk igénybe, sőt azt követően is még 6 évig. Nem kell évente új orvosi igazolást kérni.
Milyen BNO kódot kell keresni? Milyen betegségre jár az adókedvezmény?
A betegségünk BNO kódja a kezelési lapunkon is szerepel. Ezen kódot össze kell vetni a kormányrendeletben található felsorolt BNO kód számokkal. Ha a betegségünknek a BNO kódja vagy gyűjtő kód esetén az első két-három számjegye egyezik, megtalálható, akkor az adókedvezményre valószínűleg jogosultak vagyunk.
Be kell-e küldeni valahova az orvosi igazolást?
Nem kell beküldeni az orvosi igazolást az adóhatóságnak soha. A bevallásban vagy korábbi évek esetén a bevallásunk önellenőrzésében kell csak összegszerűen a jogosultsági hónapok szerint az adókedvezményt feltüntetni. Az adóhatóság csak a bevallás utólagos ellenőrzése (jogkövetési vizsgálat) során kérheti a kedvezményre jogosító igazolást és az eredetit az adóhatóság sem tarthatja meg, persze másolatot készíthet róla. Egy jogkövetési vizsgálat vagy ellenőrzés esetén az adóhatóság által kilküldött levél tartalmazza minden esetben, hogy milyen dokumentumok másolatait kérik be.
Ha az év során az adókedvezményt már figyelmbe kívánjuk a bérszámfejtés során venni, a munkáltatónak átadhatjuk, hogy lemásolja, de az eredeti akkor is jobb ha nálunk marad.
Mikortól vagyok jogosult az adókedvezményre?
Az adókedvezmény igényléséra alapvetően az orvosi igazoláson szerepelő dátum az irányadó. Tehát az adókedvezmény igénybevétele szempontjából az az időpont számít ami az orvosi igazoláson szerepel a „súlyos fogyatékosság kezdő időpontja”, „fogyatékosság kezdő időpontja” mellett. Ezen dátumot magában foglaló hónaptól kérhető az adókedvezmény.
Másik feltétel viszont az önellenőrzés elévüléséből ered. Hogyha a betegség kezdő időpontja régebbi, mint az adóbevallások önellenőrzésére nyitva álló határidő – pl. 2023-ban 2017. előtti kezdő dátum szerepel a fogyatékosság kezdő időpontjánál -, akkor 2023-ben már nem tudjuk a 2016-os vagy 2015-ös vagy korábbi évi adóbevallásunkat önellenőrizni és az adót visszaigényelni, mivel ezen időszak önellenőrzésére nyitva álló határidő eltelt és utólagos jogosultságunk elveszett már.
Minden évben kell új adókedvezményre jogosító orvosi igazolást kérni?
Nem kell új adókedvezményre jogosító igazolást kérni minden évben. Amennyiben egy betegségünkről orvosi igazolást kaptunk és abban az szerepel, hogy végleges, mert a betegség nem gyógítható, akkor az igazolásunk az egyszeri kiállítástól kezdve örök érvényű. Ezt az igazolást kell jól megőriznünk tulajdonképp végleg. Ha elveszítjük, az orvostól kell új igazolást kérni, vagy másolatot az eredetiről és ezt nyilván nem lesz könnyű beszerezni.
Amennyiben nem végleges volt a betegségünk, akkor az érvényességi idő végéig tudunk az orvosi igazolás alapján adókedvezményt igénybe venni. Ha menetközben más betegségünk is kialakul, ami alapján adókedvezményre vagyunk jogosultak, érdemes arról is külön igazolást kérni.
Végleges vagy ideiglenes orvosi igazolás kaptam. Mi a teendő?
Az adókedvezményre jogosító igazolás lehet végleges vagy ideiglenes. Az ideiglenes igazolás alapján csak azokra a hónapokra, időszakra jár a kedvezmény, amely hónapokra az orvosi adókedvezményre jogosító igazolás szól.
A végleges igazolás életünk végéig szól, tehát azt elég egyszer megkapnunk és megőriznünk annak eredeti példányát. Nyilván, ha a jogszabályi lehetőség megszűnik, módosítják az Szja tv. vonatkozó részét vagy fent említett kormányrendelet szövege, ill. annak melléklete módosul pl. kiveszik az adott betegséget a kedvezmény körből, akkor a továbbiakban az adókedvezményre már nem leszünk jogosultak. Ezt érdemes minden év elején ellenőrizni, hogy a jogszabály módosítások a mi betegségünket nem-e érintik, nem-e szünt meg a kedvezményünk.
Mit kell tenni, ha elvesztettem az adókedvezményre jogosító igazolást?
Érdemes felkeresni a korábbi kezelőorvosát, vagy azt a szakrendelőt, ahol korábban igazolását kiállították és kérni az igazolás ismételt kiállítását. A korábbi szakorvosi vélemény alapján háziorvosa is jogosult az adókedvezményre jogosító igazolás kiállítására. Fontos figyelni rá, hogy a betegség kezdete az eredeti – elveszett, vagy megsemmisült – igazolásban foglalt dátummal megegyezzen, hiszen ha korábbi években már igénybe vettünk kedvezményt a régi igazolás alapján és ellenőriznék, mi csak az új igazolást tudjuk bemutatni.
A NAV ellenőrzi az orvosi igazolásokat?
A NAV alapvetően az orvosi igazolásokat nem kérdőjelezheti meg, mivel orvosi szakvélemény kiállítására nincs joga, orvosi szakvéleményt nem bírálhat felül. Az orvosi szakvéleményt csak orvos szakmai szerv kérdőjelezhet meg. Bűncselekmény alapos gyanúja (pl. közoikrat hamisítás: nem létező orvos, hamis bélyegző stb.) esetén, viszont az adóhatóság is feljelentést tehet a nyomozó szerveknél.
Adókedvezményre jogosító betegség, tartós fogyatékosság (BNO Kódok) – 2022. 03. 17-ei rendelet szerint
Betegségcsoport megnevezése | Betegség BNO kódja | Betegség megnevezése |
1. Hallási fogyatékos | H90 | Vezetéses típusú és idegi eredetű hallásvesztés |
H900 | Kétoldali vezetéses hallásvesztés | |
H902 | Vezetéses hallásvesztés, k.m.n. | |
H903 | Kétoldali idegi hallásvesztés | |
H905 | Idegi hallásvesztés k.m.n. | |
H906 | Kétoldali, kevert típusú hallásvesztés | |
H908 | Kevert típusú hallásvesztés, k.m.n. | |
H91 | Egyéb hallásvesztés | |
H910 | Ototoxikus hallásvesztés | |
H911 | Időskori nagyothallás | |
H912 | Idiopathiás, hirtelen bekövetkezett hallásvesztés | |
H913 | Süketnémaság, m.n.o. | |
H918 | Egyéb hallásvesztés | |
H919 | Hallásvesztés k.m.n. | |
2. Mentális és | F71 | Közepes mentális retardáció |
viselkedészavarok | F710 | Közepes mentális retardáció enyhe viselkedésromlással |
F711 | Közepes mentális retardáció markáns viselkedésromlással | |
F718 | Közepes mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | |
F719 | Közepes mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | |
F72 | Súlyos mentális retardáció | |
F720 | Súlyos mentális retardáció enyhe viselkedésromlással | |
F721 | Súlyos mentális retardáció markáns viselkedésromlással | |
F728 | Súlyos mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | |
F729 | Súlyos mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | |
F73 | Igen súlyos mentális retardáció | |
F730 | Igen súlyos mentális retardáció enyhe viselkedésromlással | |
F731 | Igen súlyos mentális retardáció markáns viselkedésromlással | |
F738 | Igen súlyos mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | |
F739 | Igen súlyos mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | |
3. Látási fogyatékos | H54 | Vakság és csökkentlátás |
H540 | Vakság mindkét szemen | |
H541 | Egyik szem vaksága, csökkentlátás a másik szemen | |
H542 | Csökkentlátás mindkét szemen | |
H543 | Nem osztályozott látásvesztés mindkét szemen | |
4. Mozgásszervi fogyatékos * | ||
A végtag (végtagok) hiánya, | Z891 | Kéz és csukló szerzett hiánya |
csonkoltsága, művégtag | Z892 | Mindkét felső végtag szerzett hiánya csukló felett |
használatával is, egy vagy | Z893 | Mindkét felső végtag szerzett hiánya |
több végtag nagyízületi | Z894 | Láb és boka szerzett hiánya |
merevséggel járó | Z895 | Lábszár szerzett hiánya (térdben vagy térd alatt) |
elváltozásai | Z896 | Lábszár szerzett hiánya (térd felett) |
Z897 | Mindkét alsó végtag vagy részének szerzett hiánya (kivéve az öregujjakat) | |
Z898 | Felső és alsó végtag szerzett hiánya | |
Z899 | Végtag szerzett hiánya | |
Q710 | A felső végtag(-ok) veleszületett teljes hiánya | |
Q711 | A felkar és alkar veleszületett hiánya, a kéz meglétével | |
Q712 | Mindkét alkar és kéz veleszületett hiánya | |
Q713 | Kéz és ujj(-ak) veleszületett hiánya | |
Q720 | Az alsó végtag(-ok) veleszületett teljes hiánya | |
Q721 | A comb és lábszár veleszülettt hiánya, a lábfej meglétével | |
Q722 | Mindkét lábszár és láb veleszületett hiánya | |
Q723 | A láb és lábujj(-ak) veleszületett hiánya | |
M245 | Ízületi kontraktúra | |
M246 | Ízületi ankylosis | |
M256 | Ízületi merevség, m.n.o. | |
A járást súlyosan korlátozó | M45 | Spondylitis ankylopoetica |
deformitással és merevséggel | M081 | Fiatalkori spondylitis ankylopoetica |
járó M. Bechterew, | M87 | Csontelhalás |
combcsontfejelhalás, álízület | M841 | Össze nem forrt csonttörés [álízület] |
M960 | Álízület fúzió vagy arthrodesis után | |
Krónikus polyarthritis a | M064 | Gyulladásos polyarthropathia |
végtagízületekben | M068 | Egyéb, meghatározott rheumatoid arthritis |
nagyfokú deformitással, | M069 | Rheumatoid arthritis k.m.n. |
következményes | M07 | Psoriasisos és enteropathiás arthropathiák |
merevséggel, izomatrofiával | M070 | Distalis interphalangeális ízületet érintő arthropathia psoriatica (L40.5+) |
M071 | Arthritis mutilans (L40.5+) | |
M072 | Spondylitis psoriatica (L40.5+) | |
M073 | Egyéb psoriasisos arthropathiák (L40.5+) | |
M074 | Arthropathia Crohn-betegségben [enteritis regionalis] (K50.-+) | |
M075 | Arthropathia colitis ulcerosában (K51.-+) | |
M076 | Egyéb enteropathiás arthropathiák | |
M080 | Fiatalkori reumás ízületi gyulladás | |
M082 | Szisztémás kezdetű juvenilis arthritis | |
M083 | Fiatalkori szeronegatív polyarthritis | |
M084 | Kevés ízületet érintő fiatalkori ízületi gyulladás | |
M088 | Egyéb fiatalkori ízületi gyulladás | |
M089 | Fiatalkori ízületi gyulladás, k.m.n. | |
M09 | Fiatalkori ízületi gyulladás máshova osztályozott betegségekben | |
M090 | Fiatalkori ízületi gyulladás psoriasisban (L40.5+) | |
M091 | Fiatalkori ízületi gyulladás Crohn-betegségben [regionális enteritis] (K50.-+) | |
M092 | Fiatalkori ízületi gyulladás colitis ulcerosában (K51.-+) | |
M098 | Fiatalkori ízületi gyulladás egyéb, máshova osztályozott betegségekben | |
M625 | Izomtömegvesztés és atrophia, m.n.o. | |
Elzáródást okozó | I731 | Thromboangiitis obliterans [Buerger] |
(obliteráló) érbetegségek | I74 | Artériás embólia és thrombosis |
I740 | A hasi aorta embóliája és rögösödése | |
I741 | Az aorta egyéb és nem megjelölt részeinek embóliája és rögösödése | |
I742 | A felső végtag ütőereinek embóliája és rögösödése | |
I743 | Az alsó végtag ütőereinek embóliája és rögösödése | |
I744 | Végtagi ütőerek k.m.n. embóliája és rögösödése | |
I745 | Az art. iliaca embóliája és rögösödése | |
I748 | Egyéb ütőerek embóliája és rögösödése | |
I749 | K.m.n. ütőér embóliája és rögösödése | |
Többszörös torpid ulcus | I830 | Az alsó végtagok visszértágulatai fekéllyel |
crurisszal járó | I832 | Az alsó végtagok visszértágulata, fekéllyel és gyulladással |
postthromboticus syndroma | I870 | Visszérgyulladás utáni tünetegyüttes |
Hemofília, a járást súlyosan korlátozó nagy ízületi merevséggel | M362 | Haemophiliás arthropathia |
A központi vagy perifériás | G80 | Csecsemőkori agyi bénulás |
idegrendszer sérülése, | G800 | Spasticus agyi bénulás |
megbetegedése | G801 | Spasticus kétoldali bénulás |
következtében az egyik alsó | G802 | Csecsemőkori féloldali bénulás |
végtagra terjedő plegia vagy | G803 | Dyskineticus agyi bénulás |
több végtagra terjedő súlyos | G804 | Ataxiás agyi bénulás |
paresis, illetve plegia | G808 | Egyéb csecsemőkori agyi bénulás |
G809 | Csecsemőkori agyi bénulás k.m.n. | |
G81 | Féloldali bénulás (hemiplegia) | |
G810 | Féloldali petyhüdt bénulás | |
G811 | Féloldali spasticus bénulás | |
G819 | Féloldali bénulás k.m.n. | |
G82 | Kétoldali alsó végtag bénulás (paraplegia) és tetraplegia | |
G820 | Petyhüdt paraplegia | |
G821 | Spasticus paraplegia | |
G822 | Paraplegia k.m.n. | |
G823 | Petyhüdt tetraplegia | |
G824 | Spasticus tetraplegia | |
G825 | Tetraplegia k.m.n. | |
G83 | Egyéb bénulásos szindrómák | |
G830 | Felső végtag kétoldali bénulása | |
G831 | Az egyik alsó végtag bénulása | |
G832 | Az egyik felső végtag bénulása | |
G833 | Egy végtag bénulása k.m.n. | |
G834 | Cauda equina szindróma | |
G838 | Egyéb meghatározott bénulásos szindrómák | |
G839 | Bénulásos szindróma k.m.n. | |
Előrehaladott deformitással | G35 | Sclerosis multiplex |
járó rendszerbetegségek | G710 | Izom dystrophia |
G12 | Gerincvelői izomsorvadás és rokon szindrómák | |
G120 | Csecsemőkori gerincvelői izomsorvadás I. típus [Werdnig-Hoffmann] | |
G121 | Egyéb öröklödő gerincvelői izomsorvadás | |
G122 | Mozgató neuron megbetegedés | |
G128 | Egyéb gerincvelői izomsorvadások és rokon szindrómák | |
G129 | Gerincvelői izomsorvadás k.m.n. | |
M363 | Arthropathia egyéb haematologiai rendellenességekben (D50-D76+) | |
M364 | Arthropathia máshová osztályozott túlérzékenységi reakciókban | |
M368 | A kötőszövet szisztémás rendellenességei máshová osztályozott, egyéb betegségekben | |
Az alsó végtag (végtagok) | C40 | A végtagok csontjának és ízületi porcának rosszindulatú daganata |
csontjainak vagy a csigolyáknak olyan körülírt elváltozásai, amelyek spontán törés vagy súlyos idegrendszeri sérülés (bénulás) közvetlen veszélyével járnak | C412 | Gerinc rosszindulatú daganata |
5. Pervazív fejlődési zavarok | F84 | Pervazív fejlődési zavarok |
F840 | Gyerekkori autizmus (autismus infantilis) | |
F841 | Atípusos autizmus | |
F842 | Rett szindróma | |
F843 | Egyéb gyerekkori dezintegratív zavar | |
F844 | Mentális retardációval és sztereotip mozgászavarral társuló túlzott aktivitás | |
F845 | Asperger szindróma | |
F848 | Egyéb pervazív (átható) fejlődési zavar | |
F849 | Nem meghatározott pervazív (átható) fejlődési zavar | |
6. Schizophrenia, | F20 | Schizophrenia |
schizotypiás és | F200 | Paranoid schizophrenia |
paranoid zavarok | F201 | Hebephrenia |
F202 | Kataton schizophrenia | |
F203 | Nem differenciálható (differenciálhatatlan) schizophrenia | |
F204 | Schizophrenia utáni depresszió | |
F205 | Reziduális schizophrenia | |
F206 | Schizophrenia simplex (Egyszerű schizophrenia) | |
F208 | Egyéb schizophrenia | |
F209 | Nem meghatározott schizophrenia | |
F21 | Schizotypiás rendellenesség | |
F22 | Perzisztens delusionalis rendellenességek | |
F220 | Paranoia (Deluzív zavar) | |
F228 | Egyéb perzisztáló (tartós) paranoid (deluzív) zavar | |
F229 | Nem meghatározott perzisztáló (tartós) paranoid (deluzív) zavar | |
F23 | Akut és átmeneti pszichotikus rendellenességek | |
F230 | Akut polimorf pszichotikus zavar (schizophrenia tünetei nélkül) | |
F231 | Akut polimorf pszichotikus zavar schizophrenia tüneteivel | |
F232 | Akut schizophreniform pszichózis (pszichotikus zavar) | |
F233 | Egyéb akut döntően paranoid (deluzív) pszichotikus zavar | |
F238 | Egyéb akut és átmeneti pszichotikus zavar | |
F239 | Nem meghatározott akut és átmeneti pszichotikus zavar | |
F24 | Indukált delusionalis rendellenességek | |
F25 | Schizoaffektív rendellenességek | |
F250 | Schizoaffektív zavar mániás típusa | |
F251 | Schizoaffektív zavar depressziós típusa | |
F252 | Schizoaffektív zavar kevert típusa | |
F258 | Egyéb schizoaffektív zavar | |
F259 | Nem meghatározott schizoaffektív zavar | |
F28 | Egyéb nem organikus pszichotikus rendellenességek | |
F29 | Nem organikus pszichózis k.m.n. | |
7. * Daganatos betegségek közül: | ||
A vérképzőrendszer | C81 | Hodgkin kór |
rosszindulatú betegségében | C810 | Nyiroksejt túlsúly |
szenvedő | C811 | Nodularis sclerosis |
C812 | Kevert sejtesség | |
C813 | Nyiroksejtes kimerülés | |
C817 | Hodgkin-kór egyéb formája | |
C819 | Hodgkin kór, k.m.n. | |
C82 | Follicularis [nodularis] non-Hodgkin lymphoma | |
C820 | Osztodó kis sejtes, follicularis | |
C821 | Kevert hasított kis sejtes és nagy sejtes, follicularis | |
C822 | Nagy sejtes, follicularis | |
C827 | A follicularis non-Hodgkin lymphoma egyéb típusai | |
C829 | Follicularis non-Hodgkin lymphoma, k.m.n. | |
C83 | Diffúz non-Hodgkin lymphoma | |
C830 | Kis sejtes (diffúz) | |
C831 | Hasított kis sejtes (diffúz) | |
C832 | Kevert kis és óriás sejtes (diffúz) | |
C833 | Nagy sejtes (diffúz) | |
C834 | Immunoloblastos (diffúz) | |
C835 | Lymphoblastos (diffúz) | |
C836 | Differenciálatlan (diffúz) | |
C837 | Burkitt-lymphoma | |
C838 | A diffúz non-Hodgkin lymphoma egyéb típusai | |
C839 | Diffúz non-Hodgkin lymphoma, k.m.n. | |
C84 | Perifériás és cutan T-sejtes lymphomák | |
C840 | Mycosis fungoides | |
C841 | Sézary-kór | |
C842 | T-zónás lymphoma | |
C843 | Lymphoepitheliális lymphoma | |
C844 | Perifériás T-sejtes lymphoma | |
C845 | Egyéb és meghatározatlan T-sejtes lymphomák | |
C85 | A non-Hodgkin lymphoma egyéb és k.m.n. típusai (200.202) | |
C850 | Lymphosarcoma | |
C851 | B-sejtes lymphoma, k.m.n. | |
C857 | A non-Hodgkin lymphoma egyéb meghatározott típusai | |
C859 | Non-Hodgkin lymphoma k.m.n. | |
C88 | Rosszindulatú immumoproliferatív betegségek | |
C880 | Waldenström macroglobulinaemia | |
C881 | Alfa nehézlánc-betegség | |
C882 | Gamma nehézlánc-betegség | |
C883 | Immunoproliferatív vékonybél betegség | |
C887 | Egyéb rosszindulatú immunoproliferatív betegségek | |
C889 | Rosszindulatú immunoproliferatív betegség k.m.n. | |
C90 | Myeloma multiplex és plasmasejtes rosszindulatú daganatok | |
C900 | Myeloma multiplex | |
C901 | Plasmasejtes leukaemia | |
C902 | Plasmocytoma, extramedullaris | |
C91 | Lymphoid leukaemia | |
C910 | Heveny lymphoblastos leukaemia | |
C911 | Krónikus lymphocytás leukaemia | |
C912 | Subacut lymphocytás leukaemia | |
C913 | Prolymphocytás leukaemia | |
C914 | Szőrös-sejtes leukaemia | |
C915 | Felnőttkori T-sejtes leukaemia | |
C917 | Egyéb lymphoid leukaemia | |
C919 | Lympoid leukaemia, k.m.n. | |
C92 | Myeloid leukaemia | |
C920 | Akut myeloid leukaemia | |
C921 | Krónikus myeloid leukaemia | |
C922 | Subacut myeloid leukaemia | |
C923 | Myeloid sarcoma | |
C924 | Acut promyelocytás leukaemia | |
C925 | Acut myelomonocytás leukaemia | |
C927 | Egyéb myeloid leukaemia | |
C929 | Myeloid leukaemia k.m.n. | |
C93 | Monocytás leukaemia | |
C930 | Acut monocytás leukaemia | |
C931 | Krónikus monocytás leukaemia | |
C932 | Subacut monocytás leukaemia | |
C937 | Egyéb monocytás leukaemia | |
C939 | Monocytás leukaemia, k.m.n. | |
C94 | Egyéb meghatározott sejttípusú leukaemia | |
C940 | Acut erythraemia és erythroleukaemia | |
C941 | Krónikus erythraemia | |
C942 | Akut megakaryoblastos leukaemia | |
C943 | Hízósejtes leukaemia | |
C944 | Acut panmyelosis | |
C945 | Acut myelofibrosis | |
C947 | Egyéb meghatározott leukaemiák | |
C95 | Meghatározatlan sejttípusú leukaemia | |
C950 | Meghatározatlan sejttípusú akut leukaemia | |
C951 | Meghatározatlan sejttípusú krónikus leukaemia | |
C952 | Meghatározatlan sejttípusú subacut leukaemia | |
C957 | Egyéb meghatározatlan sejttípusú leukaemia | |
C959 | Leukaemia, k.m.n. | |
C96 | A nyirok-, a vérképző- és kapcsolódó szövetek egyéb és meghatározatlan rosszindulatú daganatai | |
C960 | Letterer-Siwe betegség | |
C961 | Malignus histiocytosis | |
C962 | Malignus hízósejtes daganat | |
C963 | Valódi histiocytás lymphoma | |
C967 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolódó szövetek egyéb meghatározott rosszindulatú daganatai | |
C969 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolódó szövetek rosszindulatú daganata, k.m.n. | |
D45 | Polycythaemia vera | |
D46 | Myelodysplasiás szindrómák | |
D460 | Refrakter anaemia igazoltan sideroblastok nélkül | |
D461 | Refrakter anaemia sideroblastokkal | |
D462 | Refrakter anaemia blast – túlsúllyal | |
D463 | Refrakter anaemia blast – túlsúllyal, transformációval | |
D464 | Refrakter anaemia, k.m.n. | |
D467 | Egyéb myelodysplasiás szindrómák | |
D469 | Myelodysplasiás szindróma, k.m.n. | |
D47 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek bizonytalan és ismeretlen viselkedésű daganata | |
D470 | Bizonytalan és ismeretlen természetű histiocytás és hízósejtes daganatok | |
D471 | Idült myeloproliferatív betegség | |
D472 | Monoclonalis gammopathia | |
D473 | Essentialis (haemorrhagiás) thrombocythaemia | |
D477 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek egyéb meghatározott bizonytalan és ismeretlen természetű daganatai | |
D479 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek bizonytalan és ismeretlen természetű daganata, k.m.n. | |
Csontmetastasisban (csontmetastasisokban) szenvedő | C795 | A csontok és csontvelő másodlagos rosszindulatú daganata |
Agyi metastasisban (metastasisokban) szenvedő | C793 | Az agy és agyburkok másodlagos rosszindulatú daganata |
Emlő rosszindulatú daganata | C50 | Az emlő rosszindulatú daganata |
C500 | Mellbimbó és bimbóudvar rosszindulatú daganata | |
C501 | Az emlő központi részének rosszindulatú daganata | |
C502 | Az emlő felső-belső negyedének rosszindulatú daganata | |
C503 | Az emlő alsó-belső negyedének rosszindulatú daganata | |
C504 | Az emlő felső-külső negyedének rosszindulatú daganata | |
C505 | Az emlő alsó-külső negyedének rosszindulatú daganata | |
C506 | Az emlő hónalji részének rosszindulatú daganata | |
C508 | Az emlő átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata | |
C509 | Emlő rosszindulatú daganata, k.m.n. | |
Méhnyak rosszindulatú daganata | C53 | A méhnyak rosszindulatú daganata |
C530 | Endocervix rosszindulatú daganata | |
C531 | Exocervix rosszindulatú daganata | |
C538 | A méhnyak átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata | |
C539 | Méhnyak rosszindulatú daganata, k.m.n. | |
Petefészek rosszindulatú daganata | C56 | A petefészek rosszindulatú daganata |
A prosztata rosszindulatú daganata | C61 | A prosztata rosszindulatú daganata |
A here rosszindulatú daganata | C620 | Nem descendált here rosszindulatú daganata |
C621 | Descendált here rosszindulatú daganata | |
C629 | Here rosszindulatú daganata, k.m.n | |
8. Mesterséges | Z93 | Mesterséges testnyílás |
testnyílással élő személy | Z930 | Tracheostomával élő személy |
Z931 | Gastrostomával élő személy | |
Z932 | Enterostomával élő személy | |
Z933 | Colostomával élő személy | |
Z934 | Egyéb művi, gyomor- vagy bélstomával élő személy | |
Z935 | Cytostomával élő személy | |
Z936 | Egyéb mesterséges húgyrendszeri szájadékkal élő személy | |
Z938 | Egyéb művi stomával élő személy | |
Z939 | K.m.n. művi stomával élő személy | |
9. Súlyos szervi | M30 | Polyarteritis nodosa és rokon állapotok |
károsodással járó | M300 | Polyarteritis nodosa |
immunbetegségben | M301 | Polyarteritis tüdőérintettséggel [Churg-Strauss] |
szenvedő | M302 | Fiatalkori polyarteritis |
M303 | Mucocutan nyirokcsomó szindróma [Kawasaki] | |
M308 | Polyarteritis nodosával rokon egyéb állapotok | |
M31 | Egyéb nekrotizáló vasculopathiák | |
M310 | Túlérzékenységi angiitisek | |
M311 | Thromboticus microangiopathia | |
M312 | Letális midline granuloma | |
M313 | Wegener-féle granulomatosis | |
M314 | Aortaív-szindróma [Takayasu] | |
M315 | Óriássejtes artheritis polymyalgia rheumaticával | |
M316 | Egyéb óriássejtes artheritis | |
M318 | Egyéb, meghatározott nekrotizáló vasculopathiák | |
M319 | Nekrotizáló vasculopathia k.m.n. | |
M32 | Szisztémás lupus erythematosus | |
M320 | Gyógyszer kiváltotta szisztémás lupus erythematosus | |
M321 | Szisztémás lupus erythematosus szerv és szervrendszer érintettségével | |
M328 | Szisztémás lupus erythematosus egyéb formái | |
M329 | Szisztémás lupus erythematosus k.m.n. | |
M33 | Dermatopolymyositis | |
M330 | Fiatalkori dermatomyositis | |
M331 | Egyéb dermatomyositis | |
M332 | Polymyositis | |
M339 | Dermatopolymyositis k.m.n. | |
M34 | Szisztémás sclerosis | |
M340 | Progresszív szisztémás sclerosis | |
M341 | CR(E)ST-szindróma | |
M342 | Gyógyszer vagy kémiai anyag kiváltotta szisztémás sclerosis | |
M348 | Szisztémás sclerosis egyéb formái | |
M349 | Szisztémás sclerosis k.m.n. | |
M35 | A kötőszövet egyéb szisztémás érintettsége | |
M350 | Sicca-szindróma [Sjögren] | |
M351 | Egyéb overlap-szindrómák | |
M352 | Behcet-kór | |
M353 | Polymyalgia rheumatica | |
M354 | Diffúz (eosinophil-sejtes) bőnyegyulladás | |
M355 | Multifokális fibrosclerosis | |
M356 | Panniculitis recidivans [Weber-Christian] | |
M357 | Hypermobilitas szindróma | |
M358 | A kötőszövet egyéb, meghatározott szisztémás érintettsége | |
M359 | A kötőszövet szisztémás érintettsége, k.m.n. | |
10. Emésztőrendszer betegségei közül: | ||
Intestinalis malabsorptio | K90 | Intestinalis malabsorptio |
K900 | Coeliakia | |
K901 | Trópusi sprue | |
K902 | Vak bélkacs (blind loop) szindróma, m.n.o. | |
K903 | Steatorrhoea pancreatica | |
K904 | Felszívódási zavar intolerancia miatt, m.n.o. | |
K908 | Egyéb felszívódási zavar | |
Posztgasztrektómiás szindróma | K911 | Gyomorműtét utáni szindrómák |
A bél felszívó felületének | K912 | Műtét utáni felszívódási zavar, m.n.o. |
jelentős csökkenése (vékonybélrezekció) | K918 | Beavatkozás utáni egyéb emésztőrendszeri |
rendellenességek, m.n.o. | ||
K919 | Beavatkozás utáni emésztőszervi rendellenesség k.m.n. | |
Bélnyálkahártya gyulladás: | K50 | Crohn-betegség [enteritis regionalis] |
Crohn-betegség | K500 | A vékonybél Crohn-betegsége |
K501 | A vastagbél Crohn-betegsége | |
K508 | Crohn-betegség, egyéb | |
K509 | Crohn-betegség, k.m.n. | |
Colitis ulcerosa | K51 | Colitis ulcerosa |
K510 | Enterocolitis ulcerosa (chronica) | |
K511 | Ileocolitis ulcerosa (chronica) | |
K512 | Proctitis ulcerosa (chronica) | |
K513 | Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica) | |
K514 | Pseudopolyposis intestini crassi | |
K515 | Proctocolitis mucosa | |
K518 | Colitis ulcerosa egyéb | |
K519 | Colitis ulcerosa k.m.n. | |
Mukoviszcidózis | E84 | Fibrosis cystica |
E840 | Fibrosis cystica tüdő-manifesztációkkal | |
E841 | Fibrosis cystica intestinális manifesztációkkal | |
E848 | Fibrosis cystica egyéb manifesztációkkal | |
E849 | Fibrosis cystica, k.m.n. | |
11. Ritka betegségek közül: | ||
Regionális szkleroderma | L940 | Lokalizált scleroderma [morphea] |
A réz-anyagcsere rendellenességei | E830 | A réz-anyagcsere rendellenességei |
Huntington-kór | G10 | Huntington-kór |
Öröklődő ataxia | G11 | Öröklődő ataxia |
G110 | Veleszületett, non-progresszív ataxia | |
G111 | Korai kisagyi ataxia | |
G112 | Késői kezdetű kisagyi ataxia | |
G113 | Kisagyi ataxia károsodott DNA replikációval | |
G114 | Öröklődő spasticus paraplegia | |
G118 | Egyéb öröklődő ataxiák | |
G119 | Öröklődő ataxia k.m.n. | |
Myasthenia gravis és | G70 | Myasthenia gravis és egyéb myoneuralis rendellenességek |
egyéb myoneuralis | G700 | Myasthenia gravis |
rendellenességek | G701 | Toxikus myoneuralis megbetegedések |
G702 | Veleszületett és fejlődési myasthenia | |
G708 | Egyéb meghatározott myoneuralis rendellenességek | |
G709 | Myoneuralis rendellenesség, k.m.n. | |
Epidermolysis bullosa | Q81 | Epidermolysis bullosa |
Q810 | Epidermolysis bullosa simplex | |
Q811 | Epidermolysis bullosa lethalis | |
Q812 | Epidermolysis bullosa dystrophica | |
Q818 | Egyéb bullosus epidermolysis | |
Q819 | Epidermolysis bullosa k.m.n. | |
Neurofibromatosis (benignus) | Q850 | Neurofibromatosis (benignus) |
Göbös agykeményedés (sclerosis tuberosa) | Q851 | Göbös agykeményedés (sclerosis tuberosa) |
12. Az endokrin és anyagcsere betegségek közül: | ||
I. típusú diabetes | E10 | Inzulin-dependens cukorbetegség |
E100 | Inzulin-dependens cukorbetegség comával | |
E101 | Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal | |
E102 | Inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel | |
E103 | Inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel | |
E104 | Inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel | |
E105 | Inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel | |
E106 | Inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel | |
E107 | Inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel | |
E108 | Inzulin-dependens cukorbetegség k.m.n. szövődményekkel | |
E109 | Inzulin-dependens cukorbetegség szövődmények nélkül | |
Szövődményekkel járó | E11 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség |
II. típusú diabetes | E110 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség comával |
E111 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal | |
E112 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel | |
E113 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel | |
E114 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel | |
E115 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel | |
E116 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel | |
E117 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel | |
Zollinger-Ellison szindróma | C254 | Endokrin pancreas |
D137 | Endokrin pancreas | |
E168 | A hasnyálmirigy hormontermelésének egyéb megjelölt zavarai | |
Hipoparatireoidizmus | E20 | Hypoparathyreosis |
E200 | Idiopathiás hypoparathyreosis | |
E201 | Pseudohypoparathyreosis | |
E208 | Egyéb hypoparathyreosis | |
E209 | Hypoparathyreosis k.m.n. | |
Addison-kór | E271 | Primer mellékvesekéreg elégtelenség |
13. Veleszületett | E70 | Az aromás aminosavak anyagcseréjének zavarai |
enzimopátiák | E700 | Klasszikus phenylketonuria |
E701 | Egyéb hyperphenylalaninaemiák | |
E702 | A tyrosin anyagcsere zavarai | |
E703 | Albinismus | |
E708 | Az aromás aminosavak anyagcseréjének egyéb rendellenességei | |
E709 | Aromás aminosav anyagcsere rendellenesség k.m.n. | |
E71 | Az oldalláncos aminosavak és zsírsavak anyagcseréjének rendellenességei | |
E710 | Juharfaszirup betegség | |
E711 | Oldalláncos aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E712 | Oldalláncos aminosav anyagcsere rendellenesség, k.m.n. | |
E713 | Zsírsav anyagcsere rendellenességei | |
E72 | Az aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E720 | Az aminosav transzport zavarai | |
E721 | Kéntartalmú aminosavak anyagcsere rendellenességei | |
E722 | A karbamid-ciklus rendellenességei | |
E723 | A lysin és hydroxylysin anyagcsere rendellenességei | |
E724 | Az ornithin anyagcsere rendellenességei | |
E725 | A glycin anyagcsere rendellenességei | |
E728 | Az aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E729 | Aminosav anyagcsere rendellenesség k.m.n. | |
Laktóz intolerancia | E73 | Laktóz intolerancia |
E730 | Veleszületett laktáz-hiány | |
E731 | Másodlagos laktáz-hiány | |
E738 | Egyéb laktóz intolerancia | |
E739 | Laktóz intolerancia, k.m.n. | |
E74 | A szénhidrát anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E740 | Glycogen tárolási betegség | |
E741 | A fruktóz anyagcsere rendellenességei | |
E742 | Galactose anyagcsere zavarai | |
E743 | Az intestinális szénhidrát-felszívódás egyéb rendellenességei | |
E744 | A pyruvát anyagcsere és a gluconeogenesis rendellenességei | |
E748 | Egyéb szénhidrát anyagcsere rendellenességek | |
E749 | Szénhidrát anyagcsere rendellenesség k.m.n. | |
E75 | A sphingolipid anyagcsere rendellenességei és a zsírtárolás egyéb betegségei | |
E750 | GM2 gangliosidosis | |
E751 | Egyéb gangliosidosis | |
E752 | Egyéb sphingolipidosis | |
E753 | Sphingolipidosis, k.m.n. | |
E754 | Neuronális ceroid lipofuscinosis | |
E755 | Egyéb lipid tárolási betegségek | |
E756 | Lipid tárolási betegség, k.m.n. | |
E76 | A glycosaminoglycan anyagcsere rendellenességei | |
E760 | Mucopolysaccharidosis, I. típus | |
E761 | Mucopolysaccharidosis, II. típus | |
E762 | Egyéb mucopolysaccharidosisok | |
E763 | Mucopolysaccharidosis, k.m.n. | |
E768 | A glucosaminoglycan anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E769 | Glucosaminoglycan anyagcsere rendellenesség k.m.n. | |
E77 | A glycoprotein anyagcsere rendellenességei | |
E770 | A lysosomális enzimek post-translatios modifikációjának defektusai | |
E771 | A glycoprotein lebontás defektusai | |
E778 | A glycoprotein anyagcsere egyéb rendellenességei | |
E779 | Glycoprotein anyagcsere rendellenesség k.m.n. | |
14. Hemodialízis, vagy peritoneális dialíziskezelésre szoruló végállapotú veseelégtelenségben szenvedő | Z992 | Művesekezelésre szoruló beteg |
15. Krónikus légzési elégtelenségben szenvedő | J961 | Idült légzési elégtelenség |
16. Veleszületett és | Q20 | A szív üregeinek és összeköttetéseinek veleszületett rendellenességei |
szerzett szívbetegségben | Q200 | Közös artériás törzs |
szenvedő a III-IV. NYHA | Q201 | Kettős kiszájadzású jobb kamra |
funkcionális stádiumban | Q202 | Kettős kiszájadzású bal kamra |
Q203 | Nagyartériák teljes transpozíciója | |
Q204 | Egykamrájú szív | |
Q205 | Kóros pitvar-kamrai összeköttetés | |
Q206 | A pitvari fülcsék izomerizmusa | |
Q208 | A szívüregek és összeköttetéseik egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q209 | A szívüregek és összeköttetéseik veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q21 | A szívsövények veleszületett rendellenességei | |
Q210 | Kamrai sövényhiány | |
Q211 | Pitvari sövényhiány | |
Q212 | Pitvar-kamrai sövényhiány | |
Q213 | Fallot-tetralogia | |
Q214 | Aortopulmonalis septum-defektus | |
Q218 | A szívsövények egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q219 | A szívsövény veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q22 | A háromhegyű és a tüdőverőér-billentyűk veleszületett rendellenességei | |
Q220 | A tüdőverőér billentyű artesiája | |
Q221 | A tüdőverőér billentyű veleszületett szűkülete | |
Q222 | A tüdőverőér billentyű veleszületett elégtelensége | |
Q223 | A tüdőverőér billentyű egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q224 | A háromhegyű billentyű veleszületett szűkülete | |
Q225 | Ebstein-anomália | |
Q226 | Hypoplasiás jobbszív-szindróma | |
Q228 | A háromhegyű billentyű egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q229 | A háromhegyű billentyű veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q23 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk veleszületett rendellenességei | |
Q230 | Az aortabillentyű veleszületett szűkülete | |
Q231 | Az aortabillentyű veleszületett elégtelensége | |
Q232 | A kéthegyű billentyű veleszületett szűkülete | |
Q233 | A kéthegyű billentyű veleszületett elégtelensége | |
Q234 | Hypoplasiás balszív-szindróma | |
Q238 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q239 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q24 | A szív egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q240 | Dextrocardia | |
Q241 | Levocardia | |
Q242 | Hárompitvarú szív | |
Q243 | A tüdőverőér infundibuláris szűkülete | |
Q244 | Veleszületett subaorticus szűkület | |
Q245 | A koszorúerek rendellenessége | |
Q246 | Veleszületett pitvar-kamrai blokk | |
Q248 | A szív egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | |
Q249 | A szív veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q25 | A nagy artériák veleszületett rendellenességei | |
Q250 | Nyitott ductus arteriosus | |
Q251 | Coarctatio aortae | |
Q252 | Az aorta veleszületett elzáródása | |
Q253 | Aorta-szűkület | |
Q254 | Az aorta egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q255 | A tüdőverőér atresiája | |
Q256 | A tüdőverőér szűkülete | |
Q257 | A tüdőverőér egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q258 | A nagyartériák egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q259 | A nagyartériák veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q26 | A nagyvénák veleszületett rendellenességei | |
Q260 | A fő gyűjtőér veleszületett szűkülete | |
Q261 | Perzisztáló bal véna cava superior | |
Q262 | A tüdővénák teljes transzpozíciója | |
Q263 | A tüdővénák részleges transzpozíciója | |
Q264 | A tüdővisszér beszájadzásának k.m.n. rendellenessége | |
Q265 | A vena portae rendellenes beszájadzása | |
Q266 | Sipoly a v.portae és májartéria között | |
Q268 | A nagyvénák egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q269 | A nagyvéna veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
I32 | Szívburokgyulladás máshová osztályozott betegségekben | |
I320 | Szívburokgyulladás máshová osztályozott bakteriális betegségekben | |
I321 | Szívburokgyulladás egyéb máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | |
I328 | Szívburokgyulladás egyéb máshová osztályozott betegségekben | |
I33 | Heveny és félheveny szívbelhártya-gyulladás | |
I330 | Heveny és félheveny fertőzéses szívbelhártya-gyulladás | |
I339 | Heveny szívbelhártya-gyulladás k.m.n. | |
I34 | A kéthegyű billentyű nem reumás betegségei | |
I340 | A kéthegyű billentyű elégtelensége | |
I341 | A kéthegyű billentyű prolapsusa | |
I342 | Mitralis (billentyű) stenosis, nem reumás | |
I348 | A mitralis billentyű egyéb, nem reumás eredetű betegségei | |
I349 | A mitralis billentyű nem reumás eredetű betegsége k.m.n. | |
I35 | Az aortabillentyű nem reumás betegségei | |
I350 | Az aorta (billentyű) szűkülete | |
I351 | Az aorta (billentyű) elégtelensége | |
I352 | Aorta (billentyű) szűkület billentyűelégtelenséggel | |
I358 | Az aortabillentyű egyéb rendellenességei | |
I359 | Aortabillentyű rendellenesség k.m.n. | |
I36 | A háromhegyű billentyű nem reumás rendellenességei | |
I360 | A háromhegyű billentyű nem reumás szűkülete | |
I361 | A háromhegyű billentyű nem reumás elégtelensége | |
I362 | A háromhegyű billentyű nem reumás szűkülete billentyűelégtelenséggel | |
I368 | A háromhegyű billentyű egyéb, nem reumás eredetű rendellenességei | |
I369 | A háromhegyű billentyű nem reumás eredetű rendellenessége, k.m.n. | |
I37 | A pulmonális billentyű rendellenességei | |
I370 | A pulmonalis billentyű szűkülete | |
I371 | A pulmonalis billentyű elégtelensége | |
I372 | A pulmonalis billentyű szűkülete elégtelenséggel | |
I378 | A pulmonalis billentyű egyéb meghatározott rendellenességei | |
I379 | Pulmonalis billentyű rendellenesség k.m.n. | |
I38 | Szívbelhártya-gyulladás, billentyű nem meghatározott | |
I39 | Szívbelhártyagyulladás és szívbillentyű rendellenességek máshová osztályozott betegségekben | |
I390 | A kéthegyű billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | |
I391 | Az aortabillentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | |
I392 | A háromhegyű billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | |
I393 | A pulmonalis billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | |
I394 | Többszörös billentyű rendellenességek máshová osztályozott betegségekben | |
I398 | Szívbelhártyagyulladás, billentyű k.m.n. máshová osztályozott betegségekben | |
I40 | Heveny szívizomgyulladás | |
I400 | Fertőzéses szívizomgyulladás | |
I401 | Izolált szívizomgyulladás | |
I408 | Egyéb heveny szívizomgyulladás | |
I409 | Heveny szívizomgyulladás k.m.n. | |
I41 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott betegségekben | |
I410 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott bakteriális betegségekben | |
I411 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott vírusos betegségekben | |
I412 | Szívizomgyulladás egyéb, máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | |
I418 | Szívizomgyulladás egyéb máshová osztályozott betegségekben | |
I42 | Cardiomyopathia | |
I420 | Dilatatív cardiomyopathia | |
I421 | Hypertrophiás obstruktív cardiomyopathia | |
I422 | Egyéb hypertrophiás cardiomyopathia | |
I423 | Endomyocardialis (eosinophiliás) betegség | |
I424 | Endocardialis fibroelastosis | |
I425 | Egyéb restrictiv cardiomyopathia | |
I426 | Alkoholos cardiomyopathia | |
I427 | Gyógyszerek és egyéb külső tényezők okozta cardiomyopathia | |
I428 | Egyéb cardiomyopathiák | |
I429 | Cardiomyopathia k.m.n. | |
I43 | Cardiomyopathia máshová osztályozott betegségekben | |
I430 | Cardiomyopathia máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | |
I431 | Cardiomyopathia anyagcsere-betegségekben | |
I432 | Cardiomyopathia táplálkozási betegségekben | |
I438 | Cardiomyopathia egyéb, máshová osztályozott betegségekben | |
I44 | Pitvar-kamrai és bal Tawara-szár-blokk | |
I440 | Elsőfokú pitvar-kamrai blokk | |
I441 | Másodfokú pitvar-kamrai blokk | |
I442 | Teljes pitvar-kamrai blokk | |
I443 | Egyéb és nem meghatározott pitvar-kamrai blokk, k.m.n. | |
I444 | Bal elülső fascicularis blokk | |
I445 | Bal hátsó fascicularis blokk | |
I446 | Egyéb és nem meghatározott fascicularis blokk | |
I447 | Bal Tawara-szár-blokk, k.m.n. | |
I45 | Egyéb ingervezetési zavarok | |
I450 | Jobb Tawara-szár-blokk | |
I451 | Egyéb és nem meghatározott jobb Tawara-szárblokk | |
I452 | Bifascicularis blokk | |
I453 | Trifascicularis blokk | |
I454 | Intraventricularis blokk | |
I455 | Egyéb meghatározott szívblokk | |
I456 | Pre-excitációs szindróma | |
I458 | Egyéb meghatározott ingervezetési zavarok | |
I459 | Ingervezetési zavar, k.m.n. | |
I46 | Szívmegállás | |
I460 | Szívmegállás sikeres újraélesztéssel | |
I47 | Paroxysmalis tachycardia | |
I470 | Re-entry kamrai arrythmia | |
I471 | Supraventricularis tachycardia | |
I472 | Kamrai tachycardia | |
I479 | Paroxysmalis tachycardia, k.m.n. | |
I48 | Pitvari fibrillatio és flutter | |
I49 | Egyéb szívritmuszavarok | |
I490 | Kamra fibrillatio és flutter | |
I491 | Pitvari extrasystole | |
I492 | Junkcionális extrasystole | |
I493 | Kamrai extrasystole | |
I494 | Egyéb és nem meghatározott extrasystole | |
I495 | Sick sinus syndroma | |
I498 | Egyéb meghatározott szívritmuszavarok | |
I499 | Szívritmuszavar k.m.n. | |
I50 | Szívelégtelenség | |
I500 | Pangásos szívelégtelenség | |
I501 | Balkamra elégtelenség | |
I509 | Szívelégtelenség, k.m.n. | |
I51 | Szövődmények és rosszul meghatározott szívbetegségek | |
I510 | Szerzett sövénydefektus | |
I511 | Ínhúrszakadás, m.n.o. | |
I512 | Szemölcsizom szakadás, m.n.o. | |
I513 | Szívüregi thrombosis, m.n.o. | |
I514 | Szívizomgyulladás, k.m.n. | |
I515 | Szívizom-elfajulás | |
I516 | Szív- és érrendszeri betegség, k.m.n. | |
I517 | Szívnagyobbodás | |
I518 | Egyéb rosszul meghatározott szívbetegségek | |
I519 | Szívbetegség k.m.n. | |
I52 | Egyéb szívrendellenességek máshova osztályozott betegségekben | |
I520 | Egyéb szívrendellenességek máshová osztályozott bakteriális betegségekben | |
I521 | Egyéb szívrendellenességek egyéb máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | |
I528 | Egyéb szívrendellenességek egyéb máshová osztályozott betegségekben | |
17. Egyéb fejlődési | Q00 | Agyvelőhiány és hasonló fejlődési rendellenességek |
rendellenességgel | Q000 | Agyvelőhiány |
születettek | Q001 | Koponya- és gerinchasadék |
Q002 | Kisagyhiány | |
Q01 | Agyvelősérv (encephalocele) | |
Q010 | Frontális agyvelősérv | |
Q011 | Nasofrontalis agyvelősérv | |
Q012 | Tarkótáji agyvelősérv | |
Q018 | Egyéb helyen lévő agyvelősérv | |
Q019 | Agyvelősérv k.m.n. | |
Q02 | Kisfejűség | |
Q03 | Veleszületett vízfejűség | |
Q030 | A Sylvius-csatorna rendellenességei | |
Q031 | A Magendie- és Luschka-nyílás atresiája | |
Q038 | Egyéb veleszületett agyvelősérv | |
Q039 | Veleszületett vízfejűség k.m.n. | |
Q04 | Az agy egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q040 | A kérgestest veleszületett rendellenességei | |
Q041 | A szaglókaréj hiánya | |
Q042 | Előagyhiány | |
Q043 | Az agyvelőállomány csökkenésével járó egyéb állapotok | |
Q044 | Dysplasia septo-optica | |
Q045 | Megalencephalia | |
Q046 | Veleszületett agyi cysták | |
Q048 | Az agy egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | |
Q049 | Az agy k.m.n. veleszületett fejlődési rendellenessége | |
Q05 | Gerinchasadék (spina bifida) | |
Q050 | Gerinchasadék a nyaki szakaszon, vízfejűséggel | |
Q051 | Gerinchasadék a mellkasi szakaszon, vízfejűséggel | |
Q052 | Gerinchasadék az ágyéki szakaszon, vízfejűséggel | |
Q053 | Gerinchasadék a keresztcsonti szakaszon, vízfejűséggel | |
Q054 | K.m.n. gerinchasadék vízfejűséggel | |
Q055 | Gerinchasadék a nyaki szakaszon, vízfejűség nélkül | |
Q056 | Gerinchasadék a mellkasi szakaszon, vízfejűség nélkül | |
Q057 | Gerinchasadék az ágyéki szakaszon, vízfejűség nélkül | |
Q058 | Gerinchasadék a keresztcsonti szakaszon vízfejűség nélkül | |
Q059 | Gerinchasadék k.m.n. | |
Q06 | A gerincvelő egyéb veleszületett fejlődési rendellenességei | |
Q060 | Gerincvelőhiány | |
Q061 | Gerincvelő hypoplasia és dysplasia | |
Q062 | A gerincvelő hasadéka (diastematomyelia) | |
Q063 | A cauda equina egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q064 | Hydromyelia | |
Q068 | A gerincvelő egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | |
Q069 | A gerincvelő veleszületett rendellenessége k.m.n. | |
Q07 | Az idegrendszer egyéb veleszületett rendellenességei | |
Q070 | Arnold-Chiari szindróma | |
Q078 | Az idegrendszer egyéb meghatározott veleszületett fejlődési rendellenességei | |
Q079 | Az idegrendszer k.m.n. veleszületett rendellenességei | |
Q894 | Összenőtt ikrek | |
Q909 | Down-szindróma, k.m.n. | |
Q913 | Edwards-szindróma, k.m.n. | |
Q917 | Patau-szindróma, k.m.n. | |
Q969 | Turner-szindróma, k.m.n. | |
Q984 | Klinefelter-szindróma k.m.n. | |
18. * A női nemi szervek nem gyulladásos betegségei közül: | ||
Endometriosis | N80 | Endometriosis |
N800 | A méh endometriosisa | |
N801 | A petefészek endometriosisa | |
N802 | A petevezető endometriosisa | |
N803 | A medencei hashártya endometriosisa | |
N804 | A rectovaginalis septum és a hüvely endometriosisa | |
N805 | Bél endometriosis | |
N806 | Endometriosis bőrhegben | |
N808 | Egyéb endometriosis | |
N809 | Endometriosis , k.m.n. |
[…] https://konyvelescentrum.hu/aktualis/szemelyi-adokedvezmeny/ […]