Fontos döntési határidő közeleg év végével, amik az egyéni vállalkozókat és a társas vállalkozókat egyaránt érinthetik. Legközismertebb az áfa körbe be ill. kilépés, ami ilyenkor esedékes, de társas vállalkozók esetében a kisvállalti adóból (kivából) kilépés is szigorú határidőhöz kötött.

Kisvállalti adóból kilépés – nyilatkozat: december 20-ig

A kisvállalti adó (kiva) kizárólag társas vállalkozók számára alternatív adózási mód és alapvetően a társasági adót (és munkabérek szociális hozzájárulási adóját) váltja ki, ahelyett választható.

Amennyiben a korábban kisvállalti adót választott társas vállalkozás ki szeretne lépni a következő év január 1-től a kivából, akkor a Kiva tv. 19. § (2) bekezdése egyértelmű határidőt támaszt. Eszerint tárgyév (adóév) december 20-ig tett (NAV-nak beküldött) nyilatkozattal kérhető kizárólag önkéntesen a kiva alanyiságból kilépés. Ilyen esetben a társaság a következő év január 1-től kötelezően a főszabály: a társasági adó hatályai alá kerül. Az áttéréssel kapcsolatos feladatokra is érdemes figyelni.

Most eltekintünk a törvény adta más kötelező áttérési szabályok bemutatásától, mert az értékhatár átlépése, vagy egyéb mulasztás (számla, nyugta elmaradás, be nem jelentett foglalkoztatás stb. esetén) évközi kötelező kilépési eshetőségekről is beszél a jogszabály.

Kisvállalati adóba belépés – nyilatkozat: december 31-ig

Kisvállalati adóba belépés jóval egyszerűbb – ha megelőző 24 hónapban nem voltunk korábban kiva alanyok (Kiva tv. 19. § (8) bek.) – mert azt bármely hónap utolsó napjáig tett nyilatkozat alapján kérhető és a következő hónap első napjával keletkezik a társaság adóalanyisága.

Mivel a társasági adós időszak önálló üzleti évet képez, így abból évközi hatállyal történő kivába átlépés esetén, évközi számviteli záró mérleget kell készítenie a vállalkozásnak és közzétenni. Ezért sok esetben javasolt a KIVA-ba lépést is december 31-re, az adóév végére időzíteni, hiszen akkor nem kell külön beszámolót készíteni éven belül, mivel az üzleti évünkkel egybe fog esni ez a különös beszámoló készítési kötelezettségünk.

ÁFA alanyi mentes körből kilépés vagy belépés – nyilatkozattételi határidő: december 31-ig

December 31-ig lehet nyilatkozni arról, ha át szeretnénk térni pl. alanyi adómentes körből az általános áfa szabályok alá a következő év január 1-vel. Ez az önkéntes átlépés ritka, de bizonyos esetekben indokolt. Ilyen lehet pl. megnövekedett anyag-, áruköltség igényes termelés, alvállalkozók bevonása, beruházások indulása, tervezett tárgyi eszköz beszerzések, amelyek indokolttá tehetik az áfa körbe lépést sok vállalkozás életében.

Szintén ritka eset az áfa körből (általános) szabályokból kilépés és alanyi mentesség választása soron következő évre. Ezt is december 31-ig tudjuk eldönteni. Itt fontos figyelembe venni a korlátozó szabályokat mielőtt erről szóló nyilatkozatunka beküldjük az adóhatóságnak:

A fentieket vizsgálja az adóhatóság a kérelem beérkezését követően, tehát ha bármelyik feltételt látják, hogy nem teljesül, akkor jó eséllyel elutasító határozatot fognak küldeni az alanyi áfa mentes körbe kerülés kérelmünkre válaszul.

ÁFA speciális szabályok alkalmazására áttérés – nyilatkozattételi határidő: december 31-ig

Évvégével van lehetőségünk olyan speciális áfa alanyiság kérésére is, amit tevékenységi köreink bővítése tehet indokolttá. Ezek az áfa speciális szabályok az áfa törvény egészében található számtalan speciális lehetőségből erednek. Most nem is kívánjuk mindet bemutatni, csak felsorolásszerűen:

  • csoportos áfa alanyiság,
  • pénzforgalmi elszámolás választása, ill. kilépés,
  • mezőgazdasági tevékenységet végzők kompenzációs felár rendszere (bizonyos esetben évközi átlépést is elfogad az adóhatóság)
  • viszonteladók árrés rendszere,
  • műalkotás, gyűjtemény, régiség viszonteladás speciális áfa szabályai
  • befektetési arany értékesítés adókötlessé tétel választása,
  • lakóingatlan és/vagy nem lakóingatlan bérbeadására és/vagy értékesítésére az adókötelessé tétel választása vagy megszüntetése külön-külön ill. kombinálva is.