„Fél” az iparűzési adó 2021-ben és 2022-ben is? A kormány által 2020. decemberében kihírdetett iparűzési adó felére csökkentése 2021-ben egy évre szólt. Ezt 2021-ben további egy évvel meghosszabbították. Tehát 2022-ben is 1% lesz az iparűzési adó maximuma a mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára. A részletszabályokat mutatjuk be nektek.

Fél az iparűzési adó 2021-ben és 2022-ben is!

A kormány által elfogadott 639/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet tartalmazza az iparűzési adó „felére csökkentésének” szabályait. Ezt 2021-ben a kormány 2022. adóévre is meghosszabbította a 641/2021. (XI.25.) Kormányrendelettel.

A kormányrendelet 1. § kimondja, hogy a 2021. valamint 2022. évben végződő adóévben azon, a helyi adókról szóló törvény szerinti vállalkozó esetén, amely azzal felel meg KKV törvény szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy esetében a KKV törvény 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott

  • nettó árbevétel vagy mérlegfőösszeg értékhatár legfeljebb 4 milliárd forint
  • a helyi iparűzési adó mértéke 1 százalék,
  • ha a 2021. évben és 2022. évben végződő adóévben alkalmazandó önkormányzati rendeletben megállapított adómérték több, mint 1 százalék.

A fenti szabályokból eredően csak azok a KKV-k élhetnek a fél iparűzési adó lehetőségével, akik mérlegfőösszege 4 milliárd forint vagy az alatt van (2020-ban és 2021-ben és 2022-ben várhatóan) valamint azokon a településeken, ahol az iparűzési adó mértéke 1%-ot meghaladja.

Hogy lesz fél az iparűzési adó 2021-ben és 2022-ben?

Fontos kiemelni, hogy nem feleződik az iparűzési adó ténylegesen és minden esetben, ha 2% alatti adókulcsról beszélünk, hanem 1%-ra csökken le 2021-ben és 2022-ben csak és kizárólag ezen két adóév erejéig! Ha például a településen 1,6% az iparűzési adó jelenleg, akkor ott is csak 1%-ra módosulhat 2021-ben és 2022-ben az iparűzési adó kulcsa a KKV vállalkozásod esetén. Az előleg csökkentés szabálya 2022-ben is az, hogy kérni és jelzni kell a jogszabályban megadott 2022. február 25. határidőig a NAV útján az Önkormányzat felé, hogy az iparűzési adó csökkentésre igényt tart a vállalkozásod. Amennyiben 2021-ben ez a nyilatkozat be lett már nyújtva, 2022-re nem kell ismételten benyújtani. Az iparűzési adó csökkentése – erre való jogosultság esetén – a nyilatkozat benyújtásának elmulasztása ellenére, a bevallásban is megtehető, csak az adóelőleg számítása során nem lesz erre figyelemmel az önkormányzat.

A települések iparűzési adó mértékét a HAKKA portálon találjátok, továbbá a települési önkormányzatok helyi adóról vagy iparűzési adóról szóló rendeleteiben a nemzeti jogszabálytár oldalon tudjátok megkeresni.

Helyi adó törvény szerinti vállalkozó

Vállalkozó a törvény szerint: a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján kezelt vagyon, valamint a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző

  • a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó (egyéni vállalkozói nyilvántartásban nem szereplő egyéni ügyvéd is),
  • a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben az éves minimálbér 50%-át meghaladja,
  • jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás, kényszertörlés vagy végelszámolás alatt áll,
  • egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás, kényszertörlés vagy végelszámolás alatt állnak.

KKV törvény szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás

KKV-nak minősül az a vállalkozás (közepes vállalkozás), amelynek

  • összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb, és
  • éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

A KKV kategórián belül kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek

  • összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és
  • éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek

  • összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
  • éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Ki jogosult az iparűzési adó mérséklésére?

2021-ben és 2022-ben a kormányrendeletek értelmében a fent bemutatott KKV vállalkozások jogosultak kérni az iparűzési adó ideiglenes, egy adóévre vonatkozó mérséklését.

Az egyéni vállalkozások, mezőgazdasági őstermelők is vállalkozónak minősülnek a helyi adó törvény szerint, így ha a fent leírt feltételeknek megfelelsz, egyéni vállalkozásodra nézve is kérheted a maximum 1%-os iparűzési adó mérték szerinti adóelőleg megállapítást.

Alanyi adómentes és/vagy kisadózó (katás) egyéni vállalkozóként is jogosult vagy az iparűzési adó mérséklésre, ha a településen 1%-ot meghaladó a jelenlegi adómérték.

Hogyan lehet kérni az iparűzési adó mérséklését?

A kormányrendeletben leírtak szerint a 22NYHIPA nyomtatványt 2022. február 25-ig az adóhatóság útján kell eljuttatni a székhely vagy telephely szerint illetékes önkormányzati adóhatóság felé. Erre a NAV által rendszeresített nyomtatvány elérhető az adóhatóság oldalán.

Iparűzési adó mérséklése 1%-ra – NYHIPA nyilatkozat katások esetén

Amennyiben betéti társaságod, egyéni vállalkozásod iparűzési adóbevallásra nem kötelezett mert például kisadózó vállalkozásként korábban bejelentkezett a 2,5 millió forint adóalap szerinti átalányadózásra iparűzési adó tekintetében, akkor nem szükséges az adóhatóságnak beküldened a nyilatkozatot. A katások esetében – akik a 2,5 millió forint szerinti egyszerűsített adóalap után tételesen fizetik az iparűzési adót, az iparűzési adó kulcs 1%-ra csökkentését kérelem nélkül automatikusan figyelembe veszik az önkormányzatok.