17,5%-ra csökkent a szociális hozzájárulási adó 2019. július 1-jei hatállyal, amely a kifizetőket terheli a bérek és bérjellegű kifizetések után. Az új adótörvény több jogszabályt is érint, illetve kihatással volt több más adónemre is. Módosult a KATA adózók ellátási alapja és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás is csökkent.
Szociális hozzájárulási adó
2019. január 1-jétől még a 19,5%-os adómérték terhelte a kifizetőket, munkáltatókat az alkalmazottaik bére után, ám az évközi törvénymódosításnak köszönhetően ez július 1-től 17,5%-ra csökkent.
A béreken kívül ez vonatkozik más bérjellegű és egyéb juttatásokra is, beleértve a cafeteria keretében juttatott jövedelmeket.
A NAV közleménye szerint ez kifejezetten a 2019. július 1-jét követően, július hónapra bevallott bérekre és más juttatásokra alkalmazható kizárólag. Ez azt jelenti, hogy a júliusi bérekre, melyek utalása általában augusztus hónapban történik, és a július hónapban hóközi kifizetéssel utalt más kifizetésekre és egyéb juttatásokra alkalmazható.
Szociális hozzájárulási adó terheli 2019. január 1-e óta:
- a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint összevont adóalapba tartozó adó (adóelőleg) alap számításnál figyelembe vett jövedelem után: bérek, munkabér, megbízási díjak stb.,
- adófizetési kötelezettség terheli a tanulószerződés alapján ténylegesen kifizetett díjat, az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíjat és a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíjat,
- adófizetési kötelezettség terheli az Szja tv. szerinti önálló és nem önálló tevékenységből származó jövedelem esetében az Szja tv. szerinti adó (adóelőleg) alap hiányában a Tbj. törvény szerint biztosítottnak minősülő személy részére juttatott olyan jövedelmet, amely járulékalapot képez.
(pl. egyéni és társas vállalkozó, mezőgazdasági őstermelők minimum járulékalapja) - adófizetési kötelezettség terheli az Szja tv. szerint külön adózó jövedelmek közül:
- a béren kívüli juttatások [Szja tv. 71. §],
- a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások [Szja tv. 70. §],
- a kamatkedvezményből származó jövedelem [Szja tv. 72. §]
- adófizetési kötelezettség keletkezik
- a vállalkozásból kivont jövedelem [Szja tv. 68. §],
- az értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja tv. 65/A. §],
- az osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja tv. 49/C. §],
- az árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja tv. 67. §],
- az Szja tv. 1/B. § hatálya alá tartozó természetes személy e tevékenységből származó jövedelme,
- az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő által e tevékenysége alapján szerzett jövedelmének 75 százaléka,
- a tételes költségelszámolást választó, nemleges nyilatkozatot benyújtó őstermelő bevételének 4 százaléka után,
- adófizetési kötelezettség terheli az egyszerűsített vállalkozói adó alanyának minősülő egyéni vállalkozót (a továbbiakban: eva adóalany egyéni vállalkozó).
KATA ellátási alap módosítása
A szociális hozzájárulási adó csökkentése a tételes KATA adót fizetők számára is kedvező. Tekintettel arra, hogy a tételes adó törvény szerint került felosztásra a különböző adók és járulékok között, a SZOCHO adó csökkentése az egyéni járulékok arányát kedvezően megnövelte.
Az 50 000 forint tételes KATA adót fizetők ellátási alapja július 1-től 94 400 forintról 98 100 forintra emelkedett. A 75 000 forint tételes adót fizetők ellátási alapja 158 400 forint-ról 164 000 forintra nőtt.
A KATA adózók számára 2019. július 1-jét követő időszakra már az új, emelt ellátási alap figyelembevételével kerül a álláskeresési ellátás, táppénz, GYED, CSED, nyugdíj és más ehhez kötött juttatások megállapítása.
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (EKHO)
17,5%-ra csökkent 19,5%-ról az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulási adó mértéke is.
EKHO szerinti adózásra elsősorban a művészeti tevékenységet folytatók, írók, újságírók, színészek, jelmeztervezők, képzőművészek jogosultak.
A 17,5% EKHO továbbra is a kifizetőt terheli a kifizetett juttatás után a szociális hozzájárulási adóhoz hasonlóan.