Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás – rövidebb nevén EKHO – a KATA szabályok szigorítása kapcsán ismét a figyelem középpontjába került. De ki is választhatja és milyen bevételek esetén lehet élni az EKHO szerinti jövedelemadózás adta lehetőséggel? Cikkünk erre keresi a választ.
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás választásának feltétele
Ekhoval teljesíthető a közterhek megfizetése az EKHO törvény szerint, ha a magánszemély
- az adóévben bármely tevékenységgel összefüggésben
- munkaviszonyból származó,
- egyéni vállalkozóként vállalkozói kivét címén,
- társas vállalkozás tagjaként személyes közreműködés ellenértéke címén,
- vállalkozási, megbízási szerződés alapján az Szja tv. szerint egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyként
olyan jövedelmet szerez, amely után a közteherviselési kötelezettségek (EGT-államban biztosított személy esetében a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség) teljesítése az általános szabályok szerint történik, vagy
- nyugdíjas
- a tevékenysége alapján az EKHO törvény szerint meghatározott foglalkozásúnak minősül, valamint
- a kifizetőnek írásban nyilatkozik arról, hogy a törvény szerinti tevékenysége alapján számára kifizetett bevételt, vagy annak a nyilatkozatában meghatározott részét terhelő közterhek megfizetésére az e törvény rendelkezéseinek alkalmazását választja.
A közterhek EKHO törvény szerinti megfizetését a törvényben felsorolt foglalkozású magánszemély azon bevételére választhatja, amely az adóévben Magyarország törvényes fizetőeszközében történő kifizetéssel (folyósítással)
- munkaviszonyban, vagy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjaként illeti meg, feltéve, hogy e bevételt eredményező jogviszonyában kizárólag a foglalkozása szerinti tevékenységet folytat, és/vagy
- a foglalkozása szerinti tevékenységére kötött
- vállalkozási szerződés és/vagy
- megbízási szerződés alapján illeti meg,
és azokból származó jövedelme külön-külön és együttesen sem haladja meg az adóévben a törvényben meghatározott összeghatárt.
Magánszemélynek minősül a törvény szerint az EGT-állam olyan polgára is, aki a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján nem tartozik a magyar társadalombiztosítási jogszabályok hatálya alá, de biztosított személy valamely EGT-államban és rendelkezik az illetékes hatóság erre vonatkozó igazolásával (EGT-államban biztosított személy).
Az EKHO és a KATA viszonya
Az ekho törvény szerint a fentiektől eltérően nem alkalmazható a közterhek ekho szerinti megfizetése az egyéni vállalkozó tevékenységi körében szereplő és törvény szerint felsorolt foglalkozás szerinti tevékenységre, ha az egyéni vállalkozó az adóévben a kisadózók tételes adója szerinti adózást választotta.
Alapvető ekhozható foglalkozások, munkakörök (FEOR szám szerint)
- 2123 Telekommunikációs mérnök foglalkozásból
- Akusztikus mérnök
- Audiotechnikai mérnök
- Hangmérnök
- Televíziós műszaki adásrendező
- 2136 Grafikus és multimédia-tervező
- 2627 Nyelvész, fordító, tolmács foglalkozásból
- Filmszöveg fordító
- Lírai művek fordítója
- Műfordító
- Prózai és drámai művek fordítója
- 2714 Kulturális szervező foglalkozásból
- Producer (kulturális)
- Produkciós menedzser (szórakoztatóipar)
- 2715 Könyv- és lapkiadó szerkesztője
- 2716 Újságíró, rádióműsor-, televízióműsor-szerkesztő
- 2719 Egyéb kulturális és sportfoglalkozású (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó) foglalkozásból
- Művészeti tanácsadó
- Zenei konzulens, tanácsadó
- 2721 Író (újságíró nélkül)
- 2722 Képzőművész
- 2723 Iparművész, gyártmány- és ruhatervező
- 2724 Zeneszerző, zenész, énekes
- 2725 Rendező, operatőr
- 2726 Színész, bábművész
- 2727 Táncművész, koreográfus
- 2729 Egyéb alkotó- és előadó-művészi foglalkozású (felsőfokú végzettséghez kapcsolódó)
- 3122 Villamosipari technikus (elektronikai technikus) foglalkozásból
- Koncert-fénytechnikus
- Koncert-színpadtechnikus
- 3145 Műsorszóró és audiovizuális technikus foglalkozásból
- Filmstúdió technikus
- Hangmester
- Hangrestaurációs technikus
- Hangstúdió-technikus
- Hangtechnikus
- Képtechnikus
- Rögzítéstechnikai technikus
- Stúdiótechnikus
- Videótechnikus
- Zenei technikus
- 3711 Segédszínész, statiszta
- 3712 Segédrendező
- 3714 Díszletező, díszítő
- 3715 Kiegészítő filmgyártási és színházi foglalkozású
- 3719 Egyéb művészeti és kulturális foglalkozású
- 5211 Fodrász foglalkozásból
- Színházi fodrász
- Színházi parókakészítő
- 5212 Kozmetikus foglalkozásból
- Maszkmester
- Sminkes
- Sminkmester
- Színházi kikészítő
- 7212 Szabó, varró foglalkozásból
- Jelmez- és alkalmiruha-készítő
- Színházi varró
- 7213 Kalapos, kesztyűs foglalkozásból
- Színházi fejdíszkészítő
- 7217 Cipész, cipőkészítő, -javító foglalkozásból
- Színházi cipész
Elnevezésétől függetlenül is az ekho választására jogosít az a tevékenység, amely a FEOR-08 osztályozási szempontjai szerint tartalma alapján megfelel a felsorolt foglalkozásoknak, munkaköröknek.
A törvény szerint az ekho választának feltétele, hogy a fent felsorolt foglalkozásúnak minősülő magánszemély – munkakörének elnevezésétől függetlenül – akkor választhatja az ekhot, ha tevékenysége alapján a mű elkészítésének folyamatában alkotó jelleggel vesz részt.
További ekhozható foglalkozások
- a szakképzett edző, sportszervező, -irányító (FEOR-08 2717), feltéve, hogy rendelkezik a sport területén képesítéshez kötött tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítések jegyzékéről szóló jogszabályban meghatározott képesítéssel, szakképzettséggel;
- a hivatásos sportoló, sportmunkatárs, valamint a sportról szóló 2004. évi I. törvény (a továbbiakban: sportról szóló törvény) 11/A. §-ában meghatározott sportszakember, feltéve, hogy a magánszemély sportszervezettel vagy a sportról szóló törvény 19. § (3) bekezdése szerinti sportszövetséggel fennálló jogviszonya keretében sporttevékenységgel kapcsolatban közvetlenül vagy közvetetten feladatot lát el, és a sportszövetség szabályzata szerint sportszakembernek minősül, vagy a sportszövetség vagy a sportszervezet főállású munkavállalója, a sport területén képesítéshez kötött tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítések jegyzékéről szóló jogszabályban meghatározott tevékenységek esetén feltéve, hogy a sportmunkatárs, sportszakember rendelkezik a jegyzékben meghatározott képesítéssel, szakképzettséggel;
- a sportról szóló törvény szerint Magyarországon nyilvántartásba vett nemzetközi sportszövetség által foglalkoztatott magánszemély (A külföldi pénznemben megszerzett bevételére is alkalmazhatja e törvény előírásait, feltéve, hogy tevékenységét nem kizárólag belföldön látja el).
EKHO választására jogosító összeghatárok
- Évi 60 millió forint, feltéve, hogy a magánszemély munkaviszonyából, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyából vagy megbízási jogviszonyából szerzett jövedelme az adóévben eléri az év első napján érvényes havi minimálbér 12-szeresét,
- Ha az előző feltétel nem teljesül, akkor az évi 60 millió forintnak olyan hányada, amilyen arányt a munkaviszonyából, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyából vagy megbízási jogviszonyából szerzett jövedelmének összege az év első napján érvényes havi minimálbér 12-szereséhez viszonyítva képvisel (pl. félállású munkaviszony esetén a 60 millió fele: 30 millió forint a felső határ).
- Nyugdíjas esetében évi 60 millió forint (nem kell arányosítani).
- Hivatásos sportoló esetén évi 500 millió forint. Ha a magánszemély az adóévben az országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség első osztályú versenyrendszerében induló sportszervezet hivatásos sportolója).
- Edző, vezetőedző, nemzetközi sportszövetség munkavállalója esetén évi 250 millió forint. Ha a magánszemély az országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség első osztályú versenyrendszerében induló sportszervezet edzője, vagy az országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség edzője, válogatott vezetőedzője (szövetségi kapitánya), vagy a nemzetközi sportszövetség munkavállalója.
Ha a magánszemély általános forgalmi adó fizetésére kötelezett, az összeghatáron az Áfával csökkentett bevétel értendő.
EKHO és a munkaviszony
Ha a magánszemély munkaviszonyban folytat ekho választására jogosító tevékenységet, az ellenértéket kifizető munkáltató a tevékenység adott havi ellenértékeként kifizetett összegnek a hónap első napján érvényes havi minimálbért meghaladó részére veszi figyelembe a magánszemély ekho választására vonatkozó nyilatkozatát.
Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha
- a magánszemély nyugdíjas;
- a magánszemélynek a munkáltatóval fennálló más jogviszonyában legalább a hónap első napján érvényes havi minimálbér alapulvételével a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint megtörténik;
- a magánszemély igazolja, hogy az munkaviszonyából, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyából vagy megbízási jogviszonyából szerzett jövedelme után az adott hónapban legalább a havi minimálbérnek megfelelő olyan jövedelmet szerzett, amely után a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint történik.
Az EKHO törvény gyakorlati értelmezése
A fenti rendelkezéseket úgy kell értelmezni, hogyha van
- egy cég, ahol munkaviszonyban vagy foglalkoztatva vagy, vagy
- saját egyéni vagy társas vállalkozásodon (Bt, Kft stb.) belül bármilyen tevékenységet is végzel, vagy
- akár saját jogú nyugdíjasként vagy
- megbízási jogviszonyban biztosított vagy és
- havonként a minimálbér után a járulékaid be vannak fizetve akkor
- a törvényben felsorolt foglalkozások tekintetében a kifizetett bevételidre (jövedelmedre) választhatod az ekho szerinti adózást.
Ennek feltétele, hogy
- az általános szabályok szerint a minimálbér szerinti adót (szja, szocho) és járulékokat a munkáltatód, vállalkozásod megfizesse (havonként vagy éves szinten számítva)
- ha kevesebb a megfizetett járulék, adó havi szinten, akkor az ekho bevételi határ (60 millió forint) arányosan csökken (kivéve nyugdíjas, sportoló stb.)
- megbízási vagy vállalkozási jogviszonyban szerződéssel rendelkezz az ekho szerinti tevékenység végzésére vonatkozóan a munkáltatóddal, cégeddel,
- ne legyél katás,
- megfelelj az ekho követelményeinek.
Egyéni vállalkozóként, ha a minimálbér szerinti járulékokat megfizeted magad után, az ekho szerinti adózást választhatod, de csak mint magánszemély. A kifizető a neked akár (áfás) számla ellenében juttatott ekho alá eső bevételből az ekho előleget meg kell állapítsa és a nettó összeget utalja át a számládra. A kifizetőt terhelő ekho megfizetésének is a számla szerinti (nettó) összeg lesz az alapja.
Az ekho alapja, mértéke és megállapítása
Az ekho alapja a vállalkozási vagy megbízási szerződésben foglalt ekho szabályai alá sorolt meghatározott bevétel, csökkentve – ha a magánszemély általános forgalmi adó fizetésére kötelezett – az általános forgalmi adóval.
- A magánszemély az előzőek szerint meghatározott ekhoalap összegéből 15 százalék ekhót fizet.
- Ha a magánszemély az adóév 183 napját meghaladóan Tbj. szerint saját jogú nyugdíjas, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás mértéke 9,5 százalék. Ha a magánszemély nyugdíjas, e körülményről a kifizetést megelőzően nyilatkozhat.
- A kifizető az előzőek szerint meghatározott ekhoalap összege után 15,5 százalék ekhót fizet.
- Az EGT-államban biztosított személy esetében a kifizető ekhot nem fizet, a magánszemélynek juttatott ekho alapul szolgáló bevételből 9,5 százalék ekhot állapít meg és von le.
- A kifizető nem fizet ekhót a hivatásos sportoló, a nemzetközi sportszövetség munkavállalója, és a saját jogú nyugdíjas részére az e foglalkozása ellenértékeként juttatott bevétel után
A kifizető a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás összegét levonással állapítja meg, ideértve azt az esetet is, ha a kifizetést számla alapján – akár egyéni vállalkozónak, akár más magánszemélynek – teljesíti, kivéve, ha a magánszemély külön nyilatkozatot tesz.
Ha a magánszemély az olyan tevékenységét, amely alapján a felsorolt foglalkozását, vállalkozási szerződés vagy eseti megbízási szerződés alapján végzi, az ekho választásáról az őt megillető bevétel kifizetése előtt nyilatkozik, ekkor nyilatkozhat arról is, hogy a kifizetőt és az őt terhelő ekho megállapítását, bevallását és megfizetését átvállalja a kifizetőtől.
Az ekhoval teljesített közterhek
A jogszerűen ekhoalapként figyelembe vett bevétel után a közterhek e törvényben szabályozott megfizetésével teljesülnek (tehát nem kell ezen bevételek után megfizetni)
- a szociális hozzájárulási adóra vonatkozó törvényi rendelkezésekben meghatározott, a kifizetőt terhelő közterheket,
- a Tbj.-ben meghatározott biztosítottat terhelő járulékot
- a kifizetőt és a magánszemélyt terhelő személyi jövedelemadózási kötelezettségek.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás megfizetése, bevallása
A kifizetőt terhelő – megállapított és a magánszemélytől levont – ekhót a kifizető az Art. rendelkezései szerint vallja be és fizeti meg.
Kifizető a havi adó- és járulékbevallásban tesz ennek eleget havonként, tárgyhót követő 12. napig (vagy azt követő első munkanap, ha munkaszüneti napra esik).
A magánszemély az ekho különbözet elszámolására az szja bevallásával egyidejűleg tud eleget tenni, tárgyévet követő év május 20. napjáig (vagy azt követő első munkanap, ha munkaszüneti napra esik).